Montaż ogrzewania podłogowego w łazience – krok drugi

Montaż instalacji ogrzewania podłogowego oznacza wykonanie wielu trudnych, często żmudnych czynności, wymagających nakładu czasu, pracy, samozaparcia, uporu oraz precyzji jak również odpowiedniego przygotowania wnętrza łazienki. Cały proces montażu może trwać nawet kilka tygodni, dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Co więcej każda nasza czynność musi zostać dokładnie przemyślana wykonana w określonej kolejności i nie może być przypadkowa. Jeśli zachowamy kilka podstawowych zasad, efekt naszych prac będzie zaskakujący i w pełni satysfakcjonujący.
Ogrzewanie podłogowe a panele drewniane
Ogrzewanie podłogowe a panele drewniane

Wylewki do łazienki

Kiedy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, rury grzewcze dokładnie ułożone i zabezpieczone izolacją termiczną, przychodzi czas na jeden z najważniejszych etapów instalacji ogrzewania podłogowego, a mianowicie zalanie specjalną zaprawą. Standardowo do wykonania wylewki będziemy potrzebowali: gotowego materiału (tzw. plastyfikator), jakim najczęściej jest jastrych, piasku, cementu oraz wody. Przygotowując zaprawę pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu odpowiednich proporcji oraz ściśle przestrzegajmy instrukcji i zaleceń producenta plastyfikatora.

Przy zalewaniu podłoża temperatura powietrza w pomieszczeniu nie może być niższa niż pięć stopni na plusie. Absolutnie nie można dopuścić do przemarznięcia jastrychu! Po upływie trzech tygodni rozpoczynamy regularne nagrzewanie jastrychu w celu pozbycia się resztek wilgoci, zalegających w zaprawie. Początkowo (przez trzy dni) temperatura powietrza powinna wynosić 25 stopni Celsjusza, a po pięciu dniach czterdzieści pięć stopni Celsjusza.

Posadzki do łazienki

Ogrzewanie podłogowe połączenie stylu z komfortem
Ogrzewanie podłogowe połączenie stylu z komfortem

Układanie posadzki możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy nastąpi całkowite i bezdyskusyjne zawiązanie betonu czyli jastrychu, co trwa zazwyczaj około jednego miesiąca. Materiały, których użyjemy do ułożenia zewnętrznej warstwy ogrzewania podłogowego, muszą być natomiast odporne na działanie ciepła bijącego od spodu, dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzą się materiały z kamienia i płytki ceramiczne.

Nie ma jednak przeciwwskazań do zastosowania parkietu czy paneli drewnianych, ale ich grubość nie może przekraczać 15 mm. Wykładziny dywanowe, linoleum, PCV jak również wszelkie zaprawy murarskie i kleje muszą posiadać odpowiednie atesty i spełniać ściśle określone warunki, a przede wszystkim charakteryzować się doskonałą odpornością na wysokie temperatury.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.