Złota rączka w łazience – wymiana uszkodzonej płytki

Płytki to najczęściej stosowane rozwiązanie, jeśli chodzi o podłogi oraz ściany w łazience. Za tym materiałem wykończeniowym przemawiają m.in. takie argumenty jak wodoodporność, trwałość i wzornictwo. Ale nawet najbardziej trwałe i mocne kafelki mogą ulegać różnym uszkodzeniom. Na szczęście pęknięcie jednej albo nawet kilku płytek nie pociąga za sobą konieczności remontu w łazience.

Wymiana płytek bez skuwania całej ściany

Wymiana płytek bez skuwania całej ściany

Ekonomiczne, szybko, wygodnie
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, szybkowiążących klejów, zapraw, możemy nie tylko wymieniać pojedyncze płytki, ale także zrobimy to bez większego wysiłku samodzielnie. Biorąc pod uwagę zamieszanie oraz utrudnienia, jakie zawsze generuje remont łazienki, jest to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Nie mówiąc już o kosztach kilku płytek i zaprawy w porównaniu z materiałami i robocizną przy gruntownej wymianie kafelków.

Wymiana na nowe płytki

I wszystkie płytki wyglądają jak nowe

I wszystkie płytki wyglądają jak nowe

A zatem warto dowiedzieć się jak w kilku naprawdę prostych krokach doprowadzić łazienkowe kafelki do należytego stanu. W pierwszej kolejności sprawdzamy oczywiście ile płytek uległo uszkodzeniu, nieraz pęknięcia nie są widoczne od razu. Najlepiej po prostu opukać kafelki, te które wydają głuchy dźwięk będą do wymiany.

Następny krok to już właściwe działania. W tym celu musimy najpierw usunąć stare fugi wzdłuż pękniętych płytek (przy użyciu frezarki). Tak odsłoniętą płytkę nacinamy (równolegle i po przekątnych), nie głębiej niż na grubość kafelka. Tak podzielony element będzie zdecydowanie łatwiej usunąć (można użyć w tym celu dłuta). Po zdjęciu starej płytki należy dokładnie oczyścić podłoże – usunąć klej i fugi. Oczyszczamy także boki płytek sąsiadujących.
Powierzchnię pod nowy kafelek należy wyrównać stosując odpowiednią zaprawę klejącą (najlepiej elastyczną, szybko twardniejącą), nakładając tyle, aby pozostała przestrzeń na klej oraz membranę. Kolejna warstwa to specjalna masa (folia w płynie), która stanowi elastyczną, wodoodporną izolację.
Na tak przygotowanym podłożu można już zamontować nową płytkę, na którą wcześniej nakładamy warstwę zaprawy klejącej. Aby łatwo, równo i skutecznie umocować nową płytkę należy nałożyć nieco mniej kleju na jej brzegach. Ostatni etap stanowi nakładanie fugi.

Aby odświeżyć wygląd łazienki można również układać nowe płytki ma starych – bez skuwania i bałaganu. Ale o tym w następnym wpisie.

Zdjęcia: kolo.com.pl, Shutterstock

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *