Wybieramy umywalkę – ceramiczna czy konglomeratowa?

Pozornie najzwyklejsze elementy wyposażenia powinno się wybierać naprawdę starannie. Używamy ich często, przez długi czas i stanowią ważny element aranżacji. Umywalka na pewno wpisuje się na listę takich produktów, którym warto poświęcić więcej uwagi. Powinna być funkcjonalna, w odpowiednim stylu oraz wytrzymała. W tym kontekście ważnym kryterium wyboru jest materiał, z jakiego jest wykonana.

Nadal na topie utrzymują się umywalki ceramiczne, ale coraz większą popularność zyskują umywalki z konglomeratu. Przyjrzyjmy się zatem wadom i atutom obydwu opcji.

Umywalki ceramiczne

Muszą mieć sporo zalet, ponieważ niezmiennie pozostają najczęściej wybieraną opcją. na pierwszy plan wysuwa się ich trwałość, wytrzymałość w kontakcie z wodą oraz na uszkodzenia, zarysowania. Umywalki ceramiczne są także odporne na działanie detergentów, którymi je czyścimy. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż są atrakcyjne cenowo. Najmniej zapłacimy za te wykonane z porcelitu albo fajansu, droższe, ale i trwalsze są umywalki z porcelany.

Nie ma rozwiązań doskonałych, a zatem umywalki z ceramiki mają też słabsze strony:

  • mogą się ukruszyć, np. po uderzeniu cięższym przedmiotem,
  • ewentualne odpryski i zarysowania powstałe w wyniku dłuższej, intensywnej eksploatacji, są praktycznie nie do usunięcia,
  • mniejsze spektrum formowania oryginalnych, niebanalnych form – umywalki mają dość proste, standardowe kształty.
umywalka okrągła
Klasyczne i popularne umywalki ceramiczne

Umywalki konglomeratowe

Wykonuje się je z materiału powstałego na bazie kamienia naturalnego oraz żywic. Cechuje go o wiele wyższa elastyczność, a to przekłada się na odporność na uszkodzenia, zarysowania oraz odpryski. Ewentualne ubytki można usunąć szlifując papierem ściernym albo pastą polerską. Umywalki konglomeratowe mają bardzo gładką powierzchnię, nie zatrzymują brudu i łatwo je czyścić. Specyfika materiału sprawia, że umywalki te zachwycają także różnorodnością form i kolorów.

Umywalka konglometeratowa powinna być regularnie konserwowana i czyszczona specjalnymi detergentami o neutralnym pH i miękką ściereczką. Nie ma tu mowy o silnych środkach czy szorowaniu, ponieważ zmatowią i odbiorą połysk umywalce.

umywalka
Istotnym kryterium może być niebanalny kształt

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.