Wybieramy brodzik do kabiny prysznicowej

W typowych, niewielkich łazienkach najczęściej decydujemy się na montaż kabiny prysznicowej. Rozwiązaniem standardowym i najpopularniejszym nadal pozostają kabiny z brodzikiem. Warto jednak wiedzieć, że mamy dziś naprawdę szeroki wybór jeśli chodzi o rodzaj brodzika. Jego kształt, wymiar i głębokość wpływają na komfort użytkowania i są uzależnione m.in. od metrażu i osób, które z niego korzystają.

Płytko czy głęboko?

W tym przypadku pod uwagę należy brać przede wszystkim kwestię użytkowników. Dobrać odpowiedni typ np. do wieku domowników oraz poziomu ich sprawności. Dla osób starszych dobrym rozwiązaniem będzie dość płytki brodzik (do 6 cm). Zwracamy uwagę na antypoślizgowe zabezpieczenia, ryflowane dno. Taki model jest też bezpieczny dla dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Ale już dla malutkich dzieci i niemowląt lepszą opcją jest głęboki brodzik, w którym można wykąpać maluszka. Montując w nim specjalne siedzisko stworzymy małą, wygodną wanienkę nawet dla przedszkolaka. Na przeciwległym biegunie są brodziki podpłytkowe – kabinę montuje się wówczas bezpośrednio na posadzce. Jest to bardzo nowoczesne i efektowne rozwiązanie, które optycznie powiększa niezbyt dużą łazienkę.

brodzik głęboki
Głębokość brodzika ma znaczenie

Kształt brodzika

Kolejnym istotnym aspektem jest kształt brodzika, który również jest związany z metrażem, aranżacją i stylistyką łazienki. W sprzedaży dostępne są brodziki:

  • kwadratowe,
  • prostokątne,
  • symetryczne,
  • asymetryczne,
  • półokrągłe,
  • pięciokątne
kabina
Brodzik półokrągły – idealny w małej łazience

W standardowej łazience  w blokach (czyli o niewielkim metrażu) najlepiej sprawdzają się półokrągłe brodziki. Zaleca się jednak dokładne sprawdzenie wymiaru kabiny i średnicy brodzika albo zakup kompletu jednej marki. Pięciokątny brodzik również dobrze wkomponuje się w małe wnętrza, a przy okazji kabina pięciokątna prezentuje się bardzo efektownie. Brodzik na planie prostokąta albo kwadratu zapewnia komfort ze względu na większe rozmiary.

lazienka
Standardowa, praktyczna – kabina z brodzikiem kwadratowym

Najistotniejszym czynnikiem determinującym wybór brodzika jest oczywiście dostępna przestrzeń. Nie bez znaczenia są preferencje i wymagania domowników. Cena zawsze gra rolę. Brodziki mogą kosztować od ok. 200 zł wzwyż.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.