Wanna żeliwna – jak dać jej drugą młodość?

Wanna żeliwna może być prawdziwą ozdobą łazienki, jej centralnym punktem, akcentem, który dominuje aranżację. Ze względu na specyfikę materiału jest bardzo trwała, solidna, ciężka i dość kosztowna, dlatego kupujemy je rzadziej niż popularne akrylowe albo stalowe. A co jeśli w naszej łazience jest już żeliwna wanna, mniej lub bardziej podniszczona, ale wciąż w dobrym stanie?

Wanna do renowacji

Z jednej strony wiadomo, że trzeba będzie naprawić, odnowić taką żeliwną wannę, z drugiej jest ona najbardziej wytrzymała, praktycznie niezniszczalna. Warto zatem spróbować przywrócić jej drugą młodość i zyskać wyjątkowo efektowny element. wbrew pozorom niekoniecznie w stylistyce retro, choć niewątpliwie elegancka wanna świetnie prezentuje się łazienkach vintage.

zielona wanna
Wanna żeliwna – warto ją naprawić

Odpryski to nie problem

Wanna żeliwna jest wyposażeniem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia, mimo to niewłaściwe użytkowanie i ząb czasu mogą spowodować  pojawienie się odprysków emalii. Naprawa takich defektów nie jest wielkim wyzwaniem, ani pod względem finansowym, ani z uwagi na poziom trudności. Na początek trzeba zaopatrzyć się w specjalną emalię zaprawkową. Warto kupić gotowy zestaw z odpowiednim pędzelkiem do nakładania. Przed aplikacją emalii należy przygotować powierzchnię – wanna powinna być czysta, sucha, odtłuszczona. Po nałożeniu emalii zostawia się ją do wyschnięcia. Po naprawieniu ubytków mamy wannę o typowych dla żeliwa walorach – odporną na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne.

farby
Malowanie – możesz wybrać nowy kolor wanny

Malowanie wanny na większe uszkodzenia

Jeśli na wannie jest więcej uszkodzeń lub są one poważniejsze, emalia może nie wystarczyć do ich naprawy i zatuszowania. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas pomalowanie wanny żeliwnej. Można zastosować farbę poliuretanową, której struktura bardzo przypomina emalię używaną do pokrycia wanien. Zaletą tej metody jest możliwość wybrania koloru innego niż biel.

Malowanie wanny musi być dokładne, ale też dość sprawne, czas nakładania farby nie powinien przekroczyć 2 godzin. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie powierzchni (czysta, sucha, odtłuszczona), warto też zabezpieczyć taśmą malarską miejsca, których nie chcemy zabrudzić podczas malowania. Dla trwałości i estetyki malowania istotny jest też czas wysychania farby. Wanny nie należy używać przez kilka dni, dzięki czemu nabierze niezbędnej odporności na działania wody, wilgoci i uszkodzenia.

czerwona wanna
A może wanna w wannie?

2w1, czyli wanna w wannie

Solidną konstrukcję wanny żeliwnej można także wykorzystać jako obudowę, stelaż dla nowej wanny. To dobre rozwiązanie, jeśli stara wanna jest już niezbyt ładna, ma wiele uszkodzeń i zarysowań. Poza tym wynoszenie bardzo ciężkiej wanny z żeliwa to nie lada wyzwanie. Można zatem wykorzystać jej konstrukcję i umieścić w niej nową, np. akrylową wannę. W tym celu używa się jako spoiwa specjalnej dwuskładnikowej pianki. To ciekawy pomysł również z uwagi na efektowną bryłę albo obudowę klasycznej, żeliwnej wanny.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.