Wanna z hydromasażem cz. 1 – wybór i montaż

Hydromasaż, o którym pisaliśmy wcześniej, to nie tylko kabina prysznicowa. Choć jest to niewątpliwie rozwiązanie wygodne, niewymagające wielkiego metrażu. Niemniej jednak nie trzeba również obawiać się wanny z hydromasażem. Wbrew pozorom marzenie o takiej komfortowej wannie nie jest zarezerwowane tylko dla posiadaczy salonów kąpielowych.

Hydromasaż na miarę łazienki
Oczywiście montaż wanny z hydromasażem generuje pewne wymagania, w tym także te związane z kubaturą łazienki (ze względu na wielkość wanny oraz wyższą wilgotność w czasie kąpieli). Warto jednak wiedzieć, że wystarczy nam łazienka o powierzchni 6-8 m². Na rynku dostępne są bowiem wanny o bardzo różnych wymiarach oraz kształtach, które bez problemu zainstaluje się nawet w małej łazience. Małe wanny mogą mieć wymiary 70×120, te do pokojów kąpielowych nawet 100×200 cm. Kształt także ułatwia wkomponowanie wymarzonej wanny w nieduży metraż. Wybieramy pomiędzy wannami standardowo prostokątnymi, okrągłymi, symetrycznymi i asymetrycznymi (prawe albo lewe). Dobrym pomysłem jest wybór wanny płytszej (35-40cm), dzięki czemu oszczędzamy wodę i energię.

okrągła wanna
Wanny mogą mieć różne kształty

Zadanie dla profesjonalisty
Kluczowe znaczenie ma również montaż wanny. Zdecydowanie nie jest to zadanie dla amatora. Montuje ją fachowiec z uprawnieniami elektrycznymi i aktualnymi kwalifikacjami w zakresie instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych, z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno-pomiarowych. W karcie gwarancyjnej powinien znaleźć się wpis o podłączeniu wanny do sieci.
Kolejny istotny element to prawidłowe wypoziomowanie wanny oraz odizolowanie jej od konstrukcji ścian. Wanna, która lekko wibruje w czasie pracy, nie może przylegać do ściany, optymalna odległość to min. 2 mm. W przeciwnym razie można doprowadzić do odkształceń i przenoszenia drgań na konstrukcje domu.

wanna z hydromasażem
Wanna musi być zamontowana i podłączona przez wykwalifikowanego profesjonalistę

Eksploatacja wanny z hydromasażem
Utrzymanie w czystości nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy przecierać ją po każdym użyciu jak standardowe urządzenie. Natomiast okresowa dezynfekcja powinna odbywać się co najmniej raz na miesiąc. Może być to proces automatyczny, uruchamiany na programatorze wanny. Dezynfekcja ręczna polega na wypełnieniu wanny wodą wraz ze środkiem dezynfekującym.

Szeroki wachlarz cen
Oczywiście na wybór wanny wpływa także cena, ale przede wszystkim opcje jakie zapewnia – rodzaje masaży, ilość dysz itp. Wanny posiadają co najmniej 3-4 dysze, najczęściej ok. 6-10, ale są takie, które mają na wyposażeniu nawet 30 dysz. W zależności od modelu możemy korzystać z masaży wodnych albo cieszyć się również masażem powietrznym (kąpielą perełkową). Ceny wanien to także bardzo dużą rozpiętość – od ok. 3 tysięcy w górę, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.