Urządzamy domową saunę fińską

Kontynuując tematykę sauny w domu przyjrzyjmy się dokładniej zagadnieniom związanym z instalacją i wyposażeniem sauny fińskiej. Podobnie jak w przypadku większości łazienkowych instalacji czy aranżacji idealną opcją jest uwzględnienie sauny jeszcze w fazie projektu domu czy mieszkania, nawet jeśli będzie to na razie oznaczało tylko wygospodarowanie przestrzeni. W przypadku sauny najistotniejsze kwestie instalacyjne to wentylacja, elektryka oraz oczywiście metraż i lokalizacja.

Sauna – najważniejsze instalacje
Jeśli chodzi o wentylację sauny fińskiej pamiętajmy, że kabiny nie podłącza się bezpośrednio do kanału wentylacyjnego pomieszczenia. Sauny mają odrębny system wentylacji, w którym powietrze dostaje się przez otwór w dolnej części kabiny, a wychodzi kanałem wentylacyjnym w jej górnej części. Następnie powietrze wyprowadzane jest kanałem wentylacji grawitacyjnej z pomieszczenia. Dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza trzeba zachować co najmniej 3 centymetrowy odstęp pomiędzy ścianami kabiny i pomieszczenia.
Bardzo istotnym zagadnieniem jest elektryka w saunie – instalacja powinna zostać poprowadzona za pomocą specjalnych, silikonowych przewodów elektrycznych, odpornych na wodę i wysokie temperatury. Wszystkie urządzenia w saunie, takiej jak oświetlenie, zegar muszą mieć oddzielny obwód.
Dla zwolenników kąpieli parowych bardzo ważnym elementem jest odpływ wody, ponieważ przy dużej ilości pary na posadzce będzie zbierać się woda. Warto w takim odpływie umieścić syfon, dzięki któremu unikniemy zasysania nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

sauna
Istotne są instalacje, takie jak wentylacja, oświetlenie (elektryka)

Metraż i lokalizacja pomieszczenia na saunę
Jednym z bardzo istotnych aspektów jest oczywiście wielkość pomieszczenia. Z jednej strony metraż przeznaczony na saunę zależy przede wszystkim od użytkowników, tak naprawdę można ją urządzić nawet w wydzielonej części większej łazienki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie może być to zbyt mała powierzchnia, w której będzie po prostu niewygodnie. Komfort w saunie to możliwość korzystania z niej w pozycji leżącej, tak by nagrzewało się całe ciało. A zatem przynajmniej jeden bok sauny powinien mieć minimum 2 metry. Mniejsze gabaryty oznaczają saunę, w której przebywa się w pozycji siedzącej, w tym przypadku na jedną dorosłą osobę powinno przypadać 60 cm ławki górnej. Standardowe, często spotykane wymiary kabiny to to 2 x 1,6 m lub 2 x 2 m, o wysokości przynajmniej 2 m ( można wówczas wygodne siedzieć na górnych ławkach).
Pamiętajmy również o tym, aby saunę instalować blisko miejsca, w którym można schłodzić ciało (prysznic, wanna).

kobieta w saunie
Komfortowa pozycja leżąca w saunie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.