Stelaże instalacyjne w łazience

Stelaże instalacyjne nieraz przychodzą w sukurs w „trudnych sytuacjach” remontowych, budowlanych. Można powiedzieć, że w łazience bywają wręcz nieodzowne – montuje się na nich np. umywalki, toalety, a nawet samą armaturę. Znajdują także zastosowanie przy konstruowaniu ścianek instalacyjnych.

Stelaże instalacyjne – rodzaje

Skąd takie powodzenie stelaży instalacyjnych? Przede wszystkim mają dość szerokie i uniwersalne zastosowanie, a w przestrzeni łazienki, często ograniczonej metrażem, zapewniają funkcjonalność i estetykę. Walorem jest tu również możliwość montażu na każdej ścianie bez względu na to, z jakiego materiału jest zbudowana. I tak np. do grubych murowanych ścian nadają się stelaże do zabudowy ciężkiej, które należy obmurować, aby zapewnić odpowiednią nośność i wytrzymałość na ciężar. Z kolei lekkie konstrukcje szkieletowe, ustawiane przed ścianą i obudowane płytą karton-gips, wykonuje się na bazie stelaży do zabudowy lekkiej. Nie trzeba ich obmurowywać, ponieważ mają mocną konstrukcję i nogi. Prostszy i mniej czasochłonny montaż takich stelaży ma oczywiście swoją cenę – są droższe od tych do zabudowy ciężkiej.

stelaż
Konstrukcja stelaża instalacyjnego

Stelaże instalacyjne – montaż urządzeń sanitarnych

Najczęściej stosuje się je do zawieszania misek ustępowych, ewentualnie bidetów, które nie są zbyt często montowanym urządzeniem w polskich łazienkach domowych. Dostępne są także specjalne stelaże instalacyjne przeznaczone do montażu umywalek, baterii pod- i natynkowych, uchwytów dla osób niepełnosprawnych oraz pisuarów.

Każdy stelaż składa się z konstrukcji nośnej, czyli metalowej ramy. Jej wysokość wynosi od 80 do 120 cm w zależności od przeznaczenia oraz producenta. Rama wykonana jest z kształtowników z blachy stalowej malowanych proszkowo, osadzona jest na ocynkowanych nogach, które mocuje się do podłogi. Wysokość stelaża ma duże znaczenie, determinuje bowiem:

  • wysokość półki utworzonej po obudowaniu stelaża,
  • dla stelaży do miski ustępowej, wysokość montażu przycisku do uruchamiania spłuczki.

Istotne znaczenie ma też wytrzymałość stelaży, zarówno tych do zabudowy lekkiej, jak i ciężkiej. Stelaże do miski ustępowej mają najczęściej obciążenie statyczne do 400 kg, te do umywalek – do 150 kg.

toaleta
Stelaże sprawdzają się przy montażu urządzeń sanitarnych

Stelaże – ścianki instalacyjne

Stelaże mogą być wykorzystane również do zbudowania ścianek instalacyjnych, zarówno tych wolno stojących, jak i montowanych na ścianie łazienki. Wymaga to spełniania określonych warunków, związanych z parametrami i gabarytami:

  • podłoże pod stelaż musi mieć nośność minimum 5 N/mm2
  • odległość między stelażami tworzącymi ściankę instalacyjną nie powinna przekraczać 55 cm, ponieważ do słupków stelaży mocuje się płyty karton – gips
  • dla szerzej ustawionych stelaży należy zamontować dodatkowe elementy podpierające płyty

Jeśli planujemy zamontować urządzenia sanitarne przy wolno stojącej ściance, stelaż powinien być ustawiony w profilu podłogowym i przymocowany do podłoża śrubami oraz kołkami rozporowymi. Po połączeniu go ze słupkami szkieletu ściany, powstałą konstrukcję obudowuje się płytami karton – gips. Jest to doskonały sposób na zbudowanie ścianki wolno stojącej w dowolnym miejscu łazienki.

łazienka
W łazience sprawdzą się w wielu zastosowaniach i miejscach

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.