Sauna w domu – fińska czy infared?

SPA, centrum odnowy biologicznej, klub fitness – w takich miejscach na ogół korzystamy z sauny. Choć trzeba również przyznać, że coraz więcej osób decyduje się na taki komfort w własnym domu. Wbrew pozorom nie jest to wcale wyposażenie tylko „dla wybranych”, luksusowe czy wymagające ogromnych metraży. Z drugiej strony zapewnia nam wyjątkowy relaks, ma też swoje niezaprzeczalne działanie prozdrowotne.

Największą popularnością wśród rozwiązań na użytek domowy cieszy się sauna sucha. W tym przypadku możemy wybierać np. między sauną fińską a infared. Przyjrzyjmy się specyfice tych technologii, pomoże to w ewentualnym wyborze najbardziej optymalnego wariantu.

sauna w domu
Prywatna sauna – nawet w mieszkaniu

Sauna fińska
W saunie fińskiej źródłem ciepła jest piec – elektryczny albo opalany drewnem – wykładany kamieniami, które po polaniu wodą zapewniają charakterystyczna dla tej sauny parę. Mamy tu dość wysokie temperatury, ponieważ w saunie fińskiej można osiągnąć od 60 do 90°C. Jeśli użytkownicy sauny chcieliby uzyskać niższe temperatury muszą liczyć się z wyższą wilgotnością powietrza. Atutem sauny fińskiej jest również możliwość poddania się aromaterapii – w tym celu należy do wody, którą polewa się kamienie dodać odpowiedni olejek eteryczny.

sauna fińska
Tradycyjna sauna fińska

Sauna infared
W saunach infared zastosowano technologię ogrzewania za pomocą specjalnych promienników elektrycznych. Zasadnicza różnica polega na tym, że podczerwień nie nagrzewa otaczającego powietrza, ale ciało osoby, która korzysta z sauny. W związku z tym temperatura jaką, można uzyskać w technologii infared, wynosi się od 30 do 50°C, a zatem, jak łatwo się domyślić, można w niej przebywać dłużej niż w saunie fińskiej. Jednocześnie jest to również rozwiązanie, z którego można korzystać już kilka minut po włączeniu. Saunę infared poleca się osobom, które nie wytrzymałaby wysokiej temperatury charakterystycznej dla tradycyjnych saun. Jest to również świetna instalacja dla zwolenników koloroterapii.

infared
Praktyczna sauna infared

Dlaczego warto zdecydować się na domową saunę
Sauna w domu to nie jest kaprys czy tzw. odrobina luksusu. Musimy bowiem mieć na uwadze przede wszystkim jej dobroczynne działanie na organizm. Począwszy o relaksu, odprężenia, ukojenia po ciężkim dniu, przez poprawę metabolizmu, dotlenienie, odblokowanie porów skórnych, aż po działanie inhalujące, regenerujące. Sauna jest także zalecana przy napięciach mięśniowych, problemach reumatycznych, ze stawami i kręgosłupem.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.