Ogrzewanie podłogowe w łazience

Ciepło w łazience to nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa. Zarówno z uwagi na wszelkie instalacje, jak i osuszanie i likwidowanie ewentualnej wilgoci. Jednym z bardzo efektywnych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe, które zdobywa coraz więcej zwolenników.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ten system jest często wykorzystywany, szczególnie, kiedy ogrzewanie podłogowe jest planowane na etapie budowy czy generalnych prac remontowych. Co prawda montaż jest dość kosztowny, ale poniesione nakłady zwracają się podczas eksploatacji. Ciepło pod stopami zapewnia tu system rurek montowany pod podłogą, a jego nośnikiem jest woda z instalacji C.O. Wykorzystuje się najczęściej rury z polibutylenu, polipropylenu, polietylenu sieciowanego, ewentualnie rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego i aluminium oraz rury miedziane pokryte płaszczem z tworzywa sztucznego. W czasie montażu układa się je w formie wężownicy pętlowej albo meandrowej.

instalacja
Droższy montaż i ekonomiczna eksploatacja ogrzewania wodnego

Najważniejsze atuty wodnego ogrzewania podłogowego:

  • komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur – podłoga może mieć temperaturę 27 – 30°C,
  • uniwersalność – sprawdza się w małych i dużych pomieszczeniach,
  • ekonomiczna eksploatacja nawet w dużych obiektach.

Do mankamentów tego rozwiązania zalicza się m.in.:

  • konieczność regularnej obsługi kotła.
  • kosztowny montaż np. z uwagi na niezbędny profesjonalny projekt instalacji.
podłoga
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort termiczny

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W fazie instalacji oraz obsługi jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze. Nośnik ciepła to w tym przypadku energia elektryczna, a więc „paliwo” kosztowniejsze niż w przypadku ogrzewania wodnego. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowo wykonana instalacja grzewcza wcale nie musi być droga w eksploatacji, szczególnie, że w tym przypadku decydujemy jakie moce grzewcze zastosujemy. Nie  ma również konieczności dużych inwestycji w fazie projektowania i montażu.

Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego

Na instalację grzewczą składają się różnego typu maty oraz folie grzewcze, przewody grzejne i instalacja elektryczna z termostatem. Maty i folie są dostępne w wielu rozmiarach i mocach grzewczych, dzięki czemu znajdą zastosowanie zarówno na powierzchniach poziomych (podłogi), jak i pionowych. Sam montaż jest na tyle nieskomplikowany, że można go wykonać samodzielnie. Maty należy po prostu ułożyć na posadzce pod warstwą wierzchnią (płytki, panele) i połączyć przewodami ze sterownikiem. Można też zastosować klejone folie grzewcze. Ich atutem są m.in. cieńsze przewody grzejne, które łatwiej wmontować w podłoże.

mata
Łatwy montaż – jeden z atutów elektrycznego ogrzewania podłogowego

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.