Montaż ogrzewania podłogowego w łazience – krok pierwszy

Ogrzewanie podłogowe stanowi oryginalne, nowoczesne, a przy tym wygodne i komfortowe rozwiązanie szczególnie dla osób posiadających małe dzieci, które uwielbiają bieganie na bosaka. Łazienka staje się często miejscem zabawy maluchów, rozkładających swoje zabawki i siadających na często zimnych, nieprzyjemnych płytkach. Montaż ogrzewania podłogowego wymaga jednak znajomości kilku podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć najważniejszych błędów i zbędnych kosztów w przyszłości.

Rury grzewcze do łazienki

Ogrzewanie podłogowe idealne dla dzieci

Ogrzewanie podłogowe idealne dla dzieci

Pierwszy etap montażu instalacji ogrzewania podłogowego obejmuje: sporządzenie projektu instalacji, przygotowanie równego i gładkiego podłoża oraz izolacji termicznej, dzięki czemu unikniemy pęknięć w podłodze, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury oraz wielu innych, nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek. Istotną rolę odgrywają rury grzewcze, które stanowią podstawowy element montażu wodnego ogrzewania podłogowego.

Zanim przystąpimy do prac, należy bardzo dokładnie obejrzeć każdą rurę grzewczą i sprawdzić, gdyż nie mogą posiadać jakichkolwiek, nawet najmniejszych pęknięć, zarysowań, załamań czy też innych uszkodzeń mechanicznych. Rury grzejne tworzą tzw. obieg grzewczy, którego maksymalna długość nie może przekroczyć:

-100m – jeśli korzystamy z rur o średnicy 17 x 2 mm
–  80 m – jeśli korzystamy z rur o średnicy 16 x 2 mm.

Rury grzewcze należy dokładnie przymocować do podłoża przy pomocy specjalnych klipsów, które możemy nabyć w sklepie z akcesoriami budowlanymi. Pamiętajmy również o pozostawieniu tzw. szczelin dylatacyjnych, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia zewnętrznej warstwy podłogi już po ułożeniu terakoty.

Próba szczelności instalacji grzewczej

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Zanim przystąpimy do zalania odpowiednio przygotowanego podłoża konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności instalacji grzewczej. Taki sprawdzian polega na napełnieniu rur wodą oraz utrzymania odpowiedniego w nich ciśnienia przez całą dobę. Według przepisów ciśnienie w rurach grzewczych w trakcie próby szczelności powinno wynosić 0,6MPa. W czasie wiązania zalanego na rury betonu, czyli w okresie od dwudziestu do dwudziestu ośmiu dni, zalecana wysokość ciśnienia w rurach to 0,2 – 0,3 MPa. Pamiętajmy również, by nie uruchamiać instalacji na gorąco przed całkowitym zawiązaniem betonu.

Jeśli zasady wydają nam się niezrozumiałe lub nie czujemy się na siłach, by wykonać instalację ogrzewania podłogowego, nie żałujmy pieniędzy i zatrudnijmy specjalistyczną firmę remontowo-usługową. Pamiętajmy, że wszelkie modyfikacje, poprawki czy naprawy będą praktycznie niemożliwe po ułożeniu terakoty, dlatego zachowajmy spokój i cierpliwość.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *