Montaż odwodnienia liniowego – poradnik

Prysznic bez brodzika to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wybieramy je zarówno ze względu na komfort i bezpieczeństwo, jak również z uwagi na to, że prezentuje się bardzo interesująco w każdej łazienkowej aranżacji. Teoretycznie wystarczy odpowiednio wyprofilować posadzkę, zamontować odpływ i wyłożyć płytkami, niemniej jednak warto widzieć jak prawidłowo wykonać zasadniczą część prac, czyli montaż odwodnienia liniowego.

Warto podzielić całość prac na etapy:
W pierwszej kolejności trzeba wykonać montaż podejścia kanalizacyjnego, kluczowe znaczenie ma tu rodzaj podłoża w łazience
• W przypadku podłogi na gruncie np. w domu parterowym bez piwnic należy zamontować podejście kanalizacyjne, a dopiero potem betonować posadzkę i zainstalować syfon oraz ułożyć jastrych na wierzchu.
• Łazienka ze stropem gęstrożebrowym wymaga montażu podejścia w grubości stropu. Można to zrobić podczas wykonywania stropów albo przed zabetonowaniem w specjalnie przygotowanej rynience, w której umieszcza się elementy przyłączeniowe.
• Strop monolityczny nie jest na tyle gruby, aby umieścić w nim syfon oraz rury. Dlatego podejścia kanalizacyjne prowadzi się najczęściej pod stropem i zakrywa podwieszanym sufitem. Można również podnieść poziom dna natrysku.

łazienka poręcze
Bezpieczeństwo i aranżacja to argumenty za

Kolejny etap obejmuje montaż elementów odwodnienia. Odpływ należy umieścić nieco powyżej niż połączenie z pionem kanalizacyjnym, natomiast kratkę instalujemy ok 1-2mm poniżej poziomu płytek, z uwzględnieniem ich grubości oraz warstwy zaprawy. Odpływ odwodnienia można umieścić na ścianie albo w innym miejscu obszaru natrysku.

Na trzecim etapie prac wykonujemy spadek w kierunku odpływu.
Jeśli zastosowano odwodnienie liniowe spadek jest z jednej albo z dwóch stron, powinien wynieść minimum 2,5% w kierunku odpływu. Przy odwodnieniu punktowym konieczne jest wykonanie spadku z czterech stron – do każdego brzegu kratki, jest to tzw. spływ kopertowy, spadek powinien wynosić co najmniej 1,5%. Pochyłość kształtujemy z 5–6 cm warstwy jastrychowej.

beżowa łazienka
Bez brodzika – idealne rozwiązanie w różnych wnętrzach

W następnych krokach należy wykonać izolację przeciwwodną. Prace te wykonuje się po wyschnięciu i stwardnieniu jastrychu. Osłaniamy najpierw rozetę odpływową syfonu specjalną taśmą uszczelniającą i wykonujemy izolację przeciwwodną na podłodze i ścianach. W tym celu nanosimy folię w płynie. Pamiętajmy – taka izolacja powinna się znaleźć na całej podłodze w łazience i na otynkowanych ścianach natrysku do wysokości co najmniej 1,5 m. W narożnikach używamy taśmy uszczelniającej.

płytki
Końcowy etap prac to ułożenie płytek

Na koniec zostawiamy sobie ułożenie płytek, praktyczne są te o małym formacie, np. mozaika, ponieważ nie wymagają przycinania. Płytki układamy rozpoczynając od strony odpływu, używamy elastycznych spoin wodoodpornych (najlepiej epoksydowych). Kiedy płytki są już na swoim miejscu pora na montaż kabiny prysznicowej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.