Montaż kabiny prysznicowej – kilka praktycznych porad

Kabina prysznicowa, poza wieloma zaletami, to także idealne rozwiązanie do niewielkich łazienek. Aby zdała egzamin, zapewniała komfort, ergonomię, higienę i bezpieczeństwo, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, już na etapie urządzania, planowania i wyboru konkretnego modelu kabiny.

Kabina w małej łazience

Bardzo często na korzyść kabiny przemawia niewielki metraż łazienki. Prawidłowość jest taka, że im mniejszy metraż tym więcej zachodu przy aranżowaniu wnętrza. nie inaczej jest z kabiną, trzeba pogodzić ograniczoną przestrzeń w pomieszczeniu z wygodnym poruszaniem się we wnętrzu kabiny. Z jednej strony nie chcemy z trudem wciskać się do kabiny, z drugiej – swoboda podczas mycia również ma znaczenie. Przyjmuje się, że wolna przestrzeń przed wejściem do kabiny natryskowej powinna mieć co najmniej 70×90 cm. Tyle miejsca potrzeba, aby wygodnie wchodzić i wychodzić spod prysznica oraz bez problemów wytrzeć się po kąpieli. W tym kontekście istotną kwestią jest sposób zamykania kabiny. Wybierając drzwi uchylne należy wziąć pod uwagę, gdzie znajdzie się ich skrzydło po otwarciu. Problem ten eliminują kabiny z drzwiami przesuwnymi. Można też wybrać model zaokrąglonym brodzikiem, który zajmie mnie miejsca w łazience, ale też zapewnia nieco mniejszy komfort wewnątrz kabiny.

okrągła kabina
Półokrągła kabina zajmuje mniej miejsca

Wentylacja ma znaczenie

Kolejnym ważnym aspektem jest wentylacja, która zawsze należy brać pod uwagę, ale w małych łazienkach szczególnie. Sprawna wentylacja jest istotna także w przypadku montażu kabiny typu walk-in, która efektywnie i efektownie powiększa optycznie pomieszczenie. Takie kabiny są jednak otwarte na łazienkę, w związku z czym para wodna jest w całym pomieszczeniu, dociera do wszystkich mebli, urządzeń, do ścian i sufitu, tworząc wilgotny osad. A to prosta droga to powstawania szkodliwych pleśni, grzybów, dlatego drożne kanały wentylacyjne są koniecznością.

walkin
Wentylacja – szczególnie istotna przy kabinach walk-in

Dostęp do odpływu

Szczegóły mają znaczenie, w przypadku montażu kabiny będzie to np. odpowiednie rozwiązanie kwestii odpływu. Jak wiadomo jak coś się może zepsuć, to pewnie kiedy to nastąpi, a zatem zapchany odpływ może przytrafić się w każdej łazience. Jeśli chodzi o standardowe kabiny na stelażu, dostęp do syfonu mamy zapewniony. Natomiast w przypadku modelu na nośniku ze styropianu bądź PU, najlepszym pomysłem będzie wycięcie w podstawie otworu rewizyjnego i zamaskowanie go płytkami, które można zdemontować, aby dostać się do syfonu oraz rur.

odpływ
Nie zapominamy o dostępie do odpływu

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.