Kabina prysznicowa – szkło czy pleksi

Kabina czy wanna – tę niełatwą decyzję mamy już za sobą, wybór padł na kabinę. Na tym jednak nie kończą się dylematy związane z wyborem optymalnym pod względem ekonomicznym, praktycznym i estetycznym. Jeśli chodzi o kabinę prysznicową jednym z czynników, które na pewno trzeba brać pod uwagę, jest materiał z jakiego wyprodukowano ścianki i drzwi. Chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie pleksi i szkła – warto wiedzieć jakie są ich mocne i słabe strony. Okazuje się, że jedna i druga opcja może spełniać wymagania użytkowników.

Na ogół spotykamy się z pewnymi przekonaniami na temat kabin ze szkła hartowanego lub pleksi, które mają na celu dyskredytować albo wręcz przeciwnie – promować jedno z rozwiązań:

Szkło jest ładniejsze, a pleksi szybciej traci na estetyce

Tak naprawdę trudno na pierwszy rzut oka odróżnić nowoczesne kabiny z pleksi od tych wykonanych z tafli szkła. Natomiast większa trwałość szklanych kabin jest faktem. Warto jednak zaznaczyć, że pleksi matowieje szybciej również z uwagi na niewłaściwą pielęgnację i czyszczenie

Kabina z pleksi będzie dużo tańsza

Owszem – ceny kabin z polistyrenu są sporo niższe, ich koszt może być nawet o połowę mniejszy w porównaniu z kabinami wyposażonymi w drzwi i ścianki z hartowanego szkła. Wiemy jednak, że pleksi zużywa się nieco szybciej. W zależności od tego jak intensywnie użytkowana jest kabina, a także jak dba się o jej czystość, można rozpatrywać opłacalność zakupu tańszego rozwiązania albo inwestycji w droższy wariant – na dłużej .

łazienka
Kabiny ze szkła są droższe

Trudniej utrzymać czystość kabin z pleksi

To nie do końca prawda, wystarczy bowiem używać odpowiednich środków do czyszczenia kabin oraz myć je systematycznie. Problemem jest bowiem dopuszczenie do powstania trwałych osadów i zabrudzeń. Na korzyść kabin ze szkła hartowanego przemawia fakt, iż niektóre modele wykonane są z tafli wzbogaconych specjalną polimerową powłoką, która zdecydowanie ogranicza powstawanie zanieczyszczeń, osadów, kamienia. Ponadto powierzchnia szkła hartowanego jest trwalsza, bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia.

kabina okrągła
Szkło hartowane wykazuje większą trwałość

Pleksi jest bezpieczniejsze

Chodzi oczywiście o wytrzymałość i ewentualne stłuczenie. Warto wiedzieć, że wszystkie dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej kabiny – ze szkła i z pleksi – muszą posiadać certyfikat zgodności z normami bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno wytrzymałości, jak zachowania po rozbiciu. Kabina ze szkła może być wprowadzona do obrotu, tylko wtedy, jeśli w testach i próbach NIE doszło do pęknięcia na małe kawałki o ostrych krawędziach. Podobnie jest z taflami polistyrenu wykorzystywanymi do produkcji kabin – muszą być odpowiedniej grubości, trwałe i odporne na rozbicie.

kabina prostokątna
Szkło hartowane i pleksi są bezpieczne w użytkowaniu

Jak widać każda z opcji jest bezpieczna, efektowna. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę indywidulane wymagania związane np. z budżetem, planowanymi remontami oraz oczywiście wzornictwem

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.