JAK WYBRAĆ BEZPIECZNY PIEC DO SAUNY CZ. 2

Wiemy, że w saunie można zainstalować różne modele pieców (JAK WYBRAĆ PIEC DO SAUNY CZ. 1). Przyjrzyjmy się technicznym parametrom i czynnikom, które należy wziąć pod uwagę wybierając piec do sauny.

Główne kryteria wyboru pieca do sauny

Przy zakupie konkretnego modelu najistotniejsze czynniki to trwałość urządzenia oraz bezpieczna i ekonomiczna eksploatacja. Porównując różne piece sprawdzamy zatem:

  • jak szybko nagrzewają się do pożądanej temperatury (optymalnie ok. 30 minut do 180°C)
  • zużycie energii
  • materiały z jakich są wykonane grzałki oraz pojemnik na kamienie (najlepiej ze stali nierdzewnej)
  • wielkość i konstrukcję pojemnika na kamienie
  • bezpieczną obudowę, która chroni przed ryzykiem poparzenia
  • zabezpieczenie odłączające zasilanie w razie przegrzania.
sauna
Najistotniejsze czynniki to trwałość urządzenia oraz bezpieczna i ekonomiczna eksploatacja

Moc pieca do sauny

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mocy pieca jest kubatura sauny. W przypadku sauny domowej standardowo przyjmuje się za wystarczającą moc 1 kW na 1m3 powierzchni. Warto jednak uwzględnić fakt, że duże nieizolowane ściany i kamień nagrzewają się dłużej. Dlatego zaleca się w saunach przeszkolonych z elementami z kamienia albo płytek ceramicznych, montaż pieca o większej mocy (w przeliczeniu – zwiększyć potencjalną kubaturę kabiny o ok. 1,5 m3). Możemy dziś kupić piece o szerokiej rozpiętości mocy – od 2 kW do 20 kW.

Należy pamiętać, że piece do 5 kW mogą być podłączone do zasilania jednofazowego, natomiast urządzenia o większej mocy wymagają przyłącza trójfazowego.

w saunie
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mocy pieca jest kubatura sauny

Piece do sauny – sterowanie

W przypadku tradycyjnych pieców opalanych drewnem regulacja ich mocy odbywa się po prostu przez dokładanie drewna i ustawienie prędkości spalania. Polewając częściej lub rzadziej kamienie ustala się poziom wilgotności (suchości) powietrza w saunie.

Piece elektryczne mają na wyposażeniu różnego rodzaju sterowniki, dzięki którym ustawia się najistotniejsze parametry i funkcje (np. włączanie i wyłączanie pieca oraz temperatura). Podstawowe modele mają wbudowane mechaniczne sterowanie, które pozwala na zaprogramowanie czasu pracy (timer) i temperatury (termostat).

Coraz częściej używa się jednak nowocześniejszych rozwiązań, czyli pieców, które są wyposażone w odrębny, elektroniczny panel sterujący. Umożliwia on zarządzanie dostępnymi funkcjami, nie tylko podstawowymi, ale np. takimi jak oświetlenie, pompa zapachu, wentylator. Na ogół sterownik może być zainstalowany zarówno na zewnątrz sauny, jak i w środku, w kabinie. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele pieców mają panele dotykowe ze sterowaniem przez system inteligentnego domu, z komputera, smartfona. Można na nich zapisać rozplanowany kalendarz kąpieli.

piec
Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest bezpieczna eksploatacja

Bezpieczny piec do sauny

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest bezpieczna eksploatacja. Wymagania w tym zakresie precyzuje norma PN EN-60335-2-53. Wśród istotnych wymogów są m.in. te dotyczące zastosowanych systemów bezpieczeństwa, m.in. takich jak

  • kontaktron w drzwiach sauny – jest to specjalny czujnik w drzwiach, który odcina zasilanie i zdalne włączenie pieca), jeśli po użytkowaniu sauny drzwi są długo otwarte
  • monitorowanie nagrzewania sauny do żądanej temperatury – jeśli nie jest zgodne z założeniami producenta (np. piec zakryto ręcznikiem) odcina się zasilanie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.