Jak poprawić wentylację w łazience

Wentylacja w łazience ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort jej użytkowania. Problemy z jej działaniem odczuwamy dosłownie – pojawia się np. nieprzyjemny zapach. Sprzyja to również rozwojowi pleśni, grzybów z uwagi na specyficzne warunki – wilgoć i ciepło. Warto zatem wiedzieć jak wspomóc i poprawić skuteczność systemu wentylacji.

Najprostsze sposoby na skuteczną wentylację

To można zrobić zanim sięgniemy po bardziej zaawansowane technologie czy dodatkowe systemy:

  • sprawdzić okna, szczególnie jeśli były wymieniane albo dodatkowo uszczelniane – czy zastosowano nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza,
  • sprawdzić drzwi do łazienki – nie powinny być szczelne, najlepiej zastosować kratkę wentylacyjną lub specjalne okrągłe otwory z tulejami z tworzywa sztucznego lub niekorodującego metalu; w ten sposób uzyskuje się wymaganą do swobodnej wentylacji przestrzeń (200 cm2)
  • sprawdzić czystość kratki wywiewnej, na której osadzają się różne zanieczyszczenia,
  • sprawdzić kratki z siatką przeciw owadom – zabrudzone blokują przepływ powietrza do kanału wywiewnego,
  • dla wzmocnienia siły ciągu w przewodzie wywiewnym można zastosować specjalny wywietrznik grawitacyjny w wylocie
  • zastosować mechaniczną nasadę hybrydową – wyposażona w czujnik, uruchamia się automatycznie po wykryciu nieprawidłowego działania wentylacji.
okno
Kontrola okien – czy są nawiewniki

 

kratki
Sprawdzamy kratki wentylacyjne

Wentylacja mechaniczna

Aby wzmocnić obieg powietrza można także zastosować wentylatory, których zadaniem jest wymuszanie jego wymiany. To warto wiedzieć na temat wentylacji mechanicznej:

  • zapewniają bardziej efektywną wymianę powietrza – zalecane przy każdym metrażu łazienki,
  • wentylatory mechaniczne uruchamiane są ręcznie lub poprzez specjalny czujnik,
  • mogą pracować w sposób ciągły, można je włączać tylko podczas użytkowania łazienki lub kiedy nagromadzi się w niej nadmiar pary wodnej.
Warto rozważyć wentylację mechaniczną

Bardzo istotne jest to, że wentylatorów mechanicznych nie należy stosować w łazienkach wyposażonych urządzenia obsługujące centralne ogrzewanie lub ogrzewające wodę gazem, z otwartą komorą spalania. Może dojść do niekompletnego spalania gazu, cofania się spalin, w efekcie zaś do pojawienia się czadu, który stanowi realne zagrożenie dla życia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.