Drążek prysznicowy i zasłona zamiast kabiny

Idealne miejsce na prysznic wcale nie musi oznaczać kabiny czy wnęki prysznicowej. Praktycznym, niedrogim, ale i efektownym rozwiązaniem jest najprostszy system, czyli brodzik, odpowiedni drążek prysznicowy i zasłona. Tak uzyskamy przestrzeń na natrysk, zapobiegamy rozchlapywaniu wody na łazienkę, a zasłona może stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Ekonomiczny pomysł na prysznic

Zamiast kosztownej kabiny czy wanny z prysznicem warto rozważyć montaż drążka prysznicowego wraz z zasłoną. Nie musimy również aranżować wnęki, stawiać ścianek działowych itp. Jest to system nie tylko prosty i niedrogi, ale także bardzo praktyczny w typowej małej łazience. Drążek z zasłoną sprawdzi się także przy prysznicach bezbrodzikowych albo na wannie. Drążek rozporowy można zastosować zamiast drzwi w przypadku prysznica umieszczonego we wnęce otoczonej ściankami z 3 stron.

zasłona
Prosty drążek i zasłona prysznicowa

Rodzaje drążków prysznicowych

Kształt, długość i rodzaje drążków pozwalają na montaż praktycznie w każdym pomieszczeniu. Przestrzeń prysznicowa w rogu wymaga zasłony z dwóch stron, nad wanną sprawdzi się prosty drążek np. rozporowy. Różne są także długości, grubości i konfiguracje drążków. Standardem jest długość 70 cm, ale są także drążki łukowe, rozciągane nawet do 320 cm długości.

Ze względu na kształt i sposób mocowania wyróżniamy drążki

  • kątowe – montowane nad wanną albo brodzikiem odsłoniętymi z trzech stron, elementy proste łączy się specjalnymi kątownikami
  • łukowe – do montażu nad wannami asymetrycznymi oraz półokrągłymi brodzikami, taki drążek to odpowiednio ukształtowana, wygięta rurka
  • proste – wykonane z jednej rury, montowane nad brodzikami i wannami otwartymi z jednej strony.

Biorąc pod uwagę sposób montażu możemy wybrać drążki:

  • rozporowe,
  • mocowane na wkręty.

Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania. Zasłona prysznicowa jest używania, przesuwana bardzo często, a sam drążek jest zamontowany w trudnych łazienkowych warunkach. Dobrej jakości drążki powinny być wykonane z materiału trwałego, odpornego na uszkodzenia i wilgoć (np. aluminium, ABS). Bardzo ważne są mocowania i łączenia, ponieważ to one wpływają na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania zasłony prysznicowej.

łazienka
Kolorowa zasłona i drążek wygięty fot. croscill.com

Zasłona prysznicowa

Podstawowa kwestia to mocowanie zasłony. Najczęściej stosuje się kółka, ale są też zasłonki na żabki. Trzeba o tym pamiętać kompletując system – drążek i zasłona. Jeśli chodzi o materiał z reguły wybieramy pomiędzy zasłoną prysznicową tekstylną albo winylową. Bardziej praktyczne i wygodne są tekstylne, ponieważ są trwałe, łatwo je wyprać i nie przyklejają się do ciała, kiedy są wilgotne. Zaletą winylowych zasłon jest niższa cena.

Rozmiary zasłony to kolejny istotny aspekt – powinny być na tyle długie, aby zasłonić cały obszar, który jest w zasięgu prysznica (brodzik, wanna). Dla wyliczenia optymalnej długości zasłony można zmierzyć długości otwartych boków brodzika albo wanny i dodać 20% tak uzyskanego wyniku.

Zasłona to bardzo dobry pomysł na efektowny element dekoracji, aranżacji. Mamy do wyboru wiele kolorów i naprawdę ciekawych wzorów.

Należy pamiętać o tym, aby zasłonę rozsuwać po każdej kąpieli (do wyschnięcia). W ten sposób chronimy ją przed zniszczeniem, zapobiegamy powstaniu grzybów, pleśni i nieprzyjemnym zapachom.

wanna
Wygodna strefa prysznicowa w wannie

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.