Czy samodzielny montaż ceramiki sanitarnej jest łatwy?

Piękna łazienka to wizytówka niemal każdego domu. Przy jej wyposażaniu możemy jednak natrafić na wiele problemów, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, jeżeli jesteśmy amatorami. Samodzielne zamontowanie bidetu lub umywalki może być przyjemnym sposobem na spędzenie popołudnia, ale może być również niekończącą się nerwówką. Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania do pracy, jakiej mamy zamiar się podjąć. Przy montażu ceramiki, tak jak w szkole, przygotowanie jest najważniejsze.

Przygotowanie do montażu

Łazienka przed montażem sanitariatów

O tym, czy samodzielny montaż ceramiki sanitarnej będzie dla nas łatwym zadaniem, decyduje kilka bardzo ważnych czynników. Po pierwsze, jeszcze przed procesem instalacji należy upewnić się, że ceramika sanitarna, w którą się zaopatrzyliśmy wyprodukowana została przez dobrą, produkującą solidne sanitariaty firmę. To zaoszczędzi nam potem wiele nerwów. Dobre, znane firmy wykonują swoje produkty z solidnych materiałów. Dzięki nim ceramika służyć nam może przez wiele lat. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy rozpoczynaniu pracy nad montażem jest dokładne rozplanowanie miejsca, w którym chcemy umieścić element ceramiki sanitarnej – nie wolno zapominać że, aby prawidłowo działał, musi znajdować się on w miejscu, które da się podłączyć do wodociągów. Przy montażu należy również koniecznie wyłączyć główny zawór wodny.

Montaż sanitariatów

Przykładowy efekt końcowy montażu

Kiedy kroki wymienione powyżej mamy już za sobą, czas zająć się dalszą częścią instalacji. Kiedy woda w mieszkaniu została wyłączona, czas na zabawę w prawdziwego montera. W zależności od rodzaju sanitariatu, jaki chcemy w naszej łazience zamontować, wykonywać trzeba różne kroki. Kiedy już upewnimy się, że sanitariat, który montujemy, ustawiony jest tak, że ma dojście do rur, możemy zająć się jego przytwierdzaniem. Zrobić to należy tak, aby nie uszkodzić montowanego przez nas obiektu. W tym celu najlepiej własnoręcznie przykręcić go śrubami do ściany lub podłogi (śruby powinny znajdować się w zestawie). Po przykręceniu należy sprawdzić, czy sanitariat jest stabilny. Ewentualne luki, które mogły powstać pomiędzy montowanym urządzeniem a ścianą lub podłogą należy wypełnić silikonem.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *