Ceramika sanitarna – miski ustępowe

Zapewne nie jest to najbardziej wdzięczny temat, niemniej jednak wybór, montaż oraz eksploatacja miski ustępowej, to jedno z najistotniejszych zagadnień na etapie wyboru rozwiązań, aranżacji łazienki oraz toalety. Szczególnie, że oferta rynkowa pozwala dziś znaleźć produkty bardzo różnorodne, w szerokiej palecie wzorniczej oraz cenowej.

stelaż

Miska podwieszana i stelaż

Miski ustępowe i stelaże
Najbardziej ogólny podział wyróżnia miski ustępowe stojące oraz wiszące. Stojąca miska jest montowana w podłodze specjalnymi śrubami, które należy zamaskować. W przypadku konstrukcji podwieszanej – montuje się ją do tzw. stelaży instalacyjnych. Stelaż jest konstrukcją wykonaną ze stalowych szyn montowaną w ścianie i w podłodze mocnymi śrubami, a następnie obmurowaną albo obudowaną płytami maskującymi. Na to układa się wybrane płytki ceramiczne.
Nowością na rynku są miski ustępowe bezrantowe, np. seria Rimfree. Nie mają one standardowego kołnierza wewnętrznego, dzięki czemu jest to rozwiązanie higieniczne, łatwe do utrzymania w czystości, a także ekonomiczne i ekologiczne (więcej o miskach Rimfree tutaj).

System spłukiwania
Spłuczka to kolejny, bardzo istotny element podczas wyboru i montażu ceramiki sanitarnej w toalecie. Obecnie najczęściej stosuje się systemy dolnopłuczące, umieszczane bezpośrednio nad miską ustępową. Można powiedzieć, że tzw. górnopłuki to już przeszłość. Dolnopłuki mogą być porcelanowe albo plastikowe, montowane oddzielnie albo kompaktowe. System kompaktowy to miska stanowiąca całość ze zbiornikiem do spłukiwania (monolit).

przycisk

Przycisk dwudzielny, oszczędne spłukiwanie

Ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest system spłukiwania oszczędnego, który pozwala spłukiwać całą ilością wody albo połową. Spłukiwanie oszczędne może być uruchamiane za pomocą dwudzielnego przycisku albo pojedynczego z funkcją „stop”, która zatrzymuje wypływanie wody w wybranym momencie. Zbiorniki mają najczęściej pojemność 5,6,7 albo 9 litrów. W przypadku toalet bezrantowych może być to nawet system 2/4 l albo 3/6 l.

Typ odpływu
Odpływ łączy miskę ustępową z pionem albo z przewodem odpływowym Są to tzw. odpływy warszawskie (pionowe) oraz poznańskie (poziome). Przewód odpływowy ma średnice 10cm. Aby odpływ działał skutecznie musi być zamontowany z odpowiednim spadkiem, dzięki czemu zapewnia się spływ do kanalizacji. W niektórych łazienkach miska jest montowana poniżej kanalizacji. Należy wówczas wybrać specjalne miski z systemem rozdrabniania, spłukiwania i przepompowania ścieków.
Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony od rodzaju instalacji, rozkładu łazienki oraz oczywiście aranżacji i możliwości finansowych.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *