Biały montaż – co oznacza i zakres prac

Przygotowując się do kompleksowego urządzania albo remontu łazienki na pewno spotkamy się z określeniem „biały montaż”.  Z reguły przyjmuje się, że dotyczy ono instalacji takich elementów jak umywalki, wanny, kabiny oraz innych urządzeń, które mają doprowadzać ciepłą i zimną wodę.

Biały montaż – łazienka funkcjonalna i stylowa

Biały montaż to jeden z najistotniejszych etapów wykańczania łazienki, zarówno pod względem praktycznym, czysto funkcjonalnym, jak i z uwagi na bezpieczeństwo oraz wystrój i estetykę. Znaczenie ma wszystko – począwszy od wyboru odpowiedniej wanny czy brodzika, po zastosowane uszczelki, fugi, zaprawy, taśmy izolacyjne lub rodzaj silikonu. Dobrze dopasowane elementy instalacji i produkty zapewnią prawidłowe działanie, a także określony styl i wystrój łazienki, która od dawna nie jest już traktowana „po macoszemu”, jeśli chodzi o aranżację.

wanna
Montaż wanny i obudowa kafelkami

Zakres prac i ceny

Biały montaż obejmuje określone usługi (w przypadku firm specjalizujących się w instalacjach, hydraulice) i prace, które można wykonać samodzielnie. Najczęściej w ofercie usług znajdziemy montaż toalety, umywalki (również zlewozmywaka), kabiny prysznicowej lub samego brodzika, wanny, a także baterii. W ramach białego montażu wymienia się również ułożenie płytek, zwłaszcza w zakresie obudowy wanny czy brodzika. Jeśli chodzi o koszty wykonania usług związanych z białym montażem, kształtują się na rożnym poziomie – są uzależnione od rodzaju prac i regionu. Najwyższe ceny dotyczą podłączenia wanny z baterią prysznicową z zabudową płytkami, niemałe będą także koszty montażu panelu prysznicowego. Montaż toalety to również spory wydatek, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi dodatkowe uszczelnianie instalacji.

toaleta
Ceny są uzależnione od zakresu i rodzaju prac

Biały montaż we własnym zakresie

Domowi majsterkowicze i tzw. złote rączki mogą pokusić się o samodzielne wykonanie niektórych prac. Biały montaż na własną rękę może dotyczyć np. montażu standardowej toalety, obudowy wanny albo brodzika oraz zamontowania baterii. Doświadczeni majsterkowicze powinni poradzić sobie z montażem wanny.

kran
Biały montaż niektore prace można wykonać samodzielnie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.