Bezpieczna łazienka – detektory, czujniki

Łazienka ma być ładna, stylowa, praktyczna, funkcjonalna. Musi być też bezpieczna. Stąd też temat bardzo istotny, zwłaszcza w domach, gdzie nie ma ciepłej wody z sieci i ogrzewa się ją za pomocą pieców gazowych. Aranżując i wyposażając takie pomieszczenie trzeba pomyśleć o dobrym, sprawnym piecu (nie warto tu oszczędzać). Należy również zainwestować w odpowiednie detektory, czyli czujniki.

czujniki
Czujniki zwiększają bezpieczeństwo

Statystyki dotyczące pożarów w domach i mieszkaniach są przygnębiające, podobnie jak bilans działania tzw. cichego zabójcy, czyli czadu (tlenku węgla). Poza zapruszeniem ognia czy awariami instalacji, największym zagrożeniem w naszych domach są niestety nadal niesprawne piece gazowe oaz nieszczelne przewody kominowe. Oczywiście najskuteczniejszym sposobem na ograniczanie takiego ryzyka jest dbałość o dobrze funkcjonującą wentylację, serwisowanie urządzeń grzewczych, kontrole przewodów kominowych. Dodatkiem, który wpływa na bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań są również detektory. Podstawowy podział obejmuje:
• czujniki gazu (ziemny, propan – butan)
• czujniki czadu
• czujniki przeciwpożarowe.

Czujniki czadu do łazienki

czujnik do lazienki
Montaż czujnika w łazience

Jeśli chodzi o łazienkę najważniejsze są oczywiście detektory czadu, które kontrolują pomieszczenie pod kątem ewentualnej obecności tlenku węgla w powietrzu. Najczęściej stosuje się urządzenia oparte na technologii półprzewodnikowej, które są naprawdę czułe – uruchomią się już przy stężeniu na poziomie 0,005% przez dłuższy czas. Taki detektor na pewno warto zainstalować w łazience, jeśli znajduje się w niej gazowy podgrzewacz wody. Sprawdzi się także w kuchni z piecem gazowym z otwartą komorą spalania, wszędzie tam gdzie ogrzewamy pomieszczenia mobilnymi piecykami gazowymi oraz naftowymi. Ze względu na to, że czad miesza się z ciężkim dwutlenkiem węgla czujnik należy umieścić raczej nisko, mniej więcej na poziomie 150 cm nad podłogą. Oferta czujników jest dziś spora, ale zawsze warto zapytać o zdanie eksperta. Można także zdecydować się na urządzenia 2 w 1, które monitorują również obecność gazu w powietrzu

Czujniki dla bezpieczeństwa
Oprócz czujnika czadu na pewno dobrze jest zainstalować detektor gazu, albo rozwiązanie łączone. Większość detektorów gazu uruchamia alarm już przy stężeniu na poziomie 15% (jest to tzw. dolna granica wybuchalności). Pojedynczy czujnik gazu powinien być zamontowany na ścianie na wysokości ok 2 metrów i nie dalej niż 6 metrów od źródła gazu. Zarówno w przypadku detektorów gazu jak i tlenku węgla wybieramy urządzenia poddane testom i zgodne z normami – PN – EN 50291 dla czujników czadu oraz PN – EN 50194 dla gazowych detektorów.
Dodatkowym zabezpieczeniem domu mogą być czujniki przeciwpożarowe, które działają w oparciu o technologie: termiczne, optyczne, jonizacyjne oraz multisensorowe.

cujnik na dym
Detektor czujny na dym

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.