Wanna – praktyczna czy dekoracyjna

Jeśli tylko metraż łazienki na to pozwala większość z nas wybiera bez wahania wannę. O ile montaż kabiny prysznicowej to rozwiązanie ekonomiczne pod względem zużycia wody i czasu, o tyle wanna to po prostu czysta (dosłownie) przyjemność, relaks i odprężenie.

Kryteria wyboru wanny
Kryteria wyboru wanny – aranżacja, cena i metraż

Wanna na miarę łazienki
Chłodna kąpiel w czasie upałów, rozgrzewająca w zimowe wieczory. Innym razem aromaterapia w kąpieli z dodatkiem wonnych olejków. Właśnie dlatego planując aranżację i montaż ceramiki sanitarnej, stawiamy na wannę. Kiedy już dokonamy wyboru między kabiną a wanną pozostaje nam jeszcze decyzja w kwestii materiału z jakiego będzie wykonana. Podstawowe kryteria wyboru to oczywiście cena, metraż i styl.

Żeliwo, akryl czy stal…
Wanna żeliwna to wybór, który od razu kojarzy się z łazienką w stylu retro. Nie jest to rozwiązanie do małej, ciasnej łazienki, ponieważ są to z reguły dość okazałe modele. Ponadto wanna na rzeźbionych eleganckich albo fantazyjnych nóżkach przytłoczyłaby niewielkie pomieszczenie. Ze względu na ciężar (przy wymiarach 150×70 cm waży 80 kg), jest to wanna na wiele długich lat. Zresztą emaliowane żeliwo jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na zarysowania. Specyfika żeliwa sprawia, że długo utrzymuje temperaturę ciepłej wody. Wśród wad wymienia się wysokie ceny oraz niewielki wybór w zakresie formy i koloru – są to na ogół prostokątne, białe wanny
Wanna stalowa to lżejsza i bardziej ekonomiczna wersja. Niestety w przeciwieństwie do droższych i cięższych modeli z żeliwa dobrze przewodzi ciepło, a zatem woda szybko w niej stygnie. Oczywiście jest sposób aby temu zaradzić – obudowa ze styropianu, która również wyciszy wannę. Aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami, stal pokrywana jest cienką warstwą emalii. Wybierając wannę ze stali mamy znacznie większy wybór kolorów, z kształtem nadal nie poszalejmy.

wanny akrylowe
Efektowne i praktyczne wanny akrylowe

Największy wybór form i fantazyjnych kształtów to wanny akrylowe. Są to również wanny zdecydowanie najlżejsze. Utrzymują długo temperaturę wody i są dźwiękochłonne. Mają też najniższe ceny. Ale nie ma nic za darmo – akryl jest niestety najbardziej podatny na uszkodzenia i zarysowania. Warto zatem skusić się na droższą wersję – zabezpieczoną mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym. Dobrym pomysłem jest też higieniczna wanna z powłoką antybakteryjną.

I wreszcie rozwiązania niebanalne
Wanna drewniana wygląda bardzo oryginalnie i efektownie. Oczywiście jest wykonana z żywicowanego drewna odpornego na wilgoć (tek lub wiąz), pokrytego ekologicznym lakierem. Wanna z miedzi to królowa łazienki, ze względu na cenę oraz wygląd. Kolorystyka wanny jest unikatowa – od czerni przez brązy po odcienie złota. Wanny kompozytowe są wykonane z mieszanki kompozytu i kwarcu. Są dzięki temu odporne na uszkodzenia i zachowują ciepło. Niestety są też dużo cięższe i dużo droższe.

Ciekawym pomysłem jest też tzw. wanna w wannie, ale o tym w kolejnym wpisie…

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.