Wybór gazowego podgrzewacza wody

Ciepła woda to dziś żaden luksus, najbardziej oczywiste medium w każdym mieszkaniu. Wiadomo jednak, że aby z kranów poleciała woda o odpowiedniej temperaturze, niezbędna jest odpowiednia instalacja. W niektórych domach i mieszkaniach wybór (z różnych względów) pada na przepływowe gazowe podgrzewacze wody. Jest to rozwiązanie praktyczne, efektywne i ekonomiczne, ale wymaga znajomości i przestrzegania pewnych zasad. Zarówno na etapie wyboru oraz montażu, jak również w czasie eksploatacji.

Bieżąca ciepła woda to standard

Bieżąca ciepła woda to standard

Podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania
Jak łatwo się domyślić niezbędnym elementem są w tym przypadku sprawne przewody kominowe. Ale bardzo istotna jest również wydajna i odpowiednia wentylacja. Jeśli pomieszczenie, w którym ma być zainstalowany podgrzewacz nie spełnia wymogów w tym zakresie, najlepszym wyborem będzie podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania. Oczywiście można je montować również w obiektach o właściwej wentylacji. Jest to bowiem rozwiązanie, w którym powietrze potrzebne do spalania pobiera się z zewnątrz, zaś spaliny nie przedostają się do pomieszczenia. Przepływowe podgrzewacze są zatem bezpieczne, ponadto nie wymagają dodatkowej wentylacji, nie powodują wychłodzenia pomieszczenia.

Kryteria wyboru podgrzewacza wody

Zdajmy się na fachowców

Zdajmy się na fachowców

Decyzję dotyczącą wyboru konkretnego rozwiązania należy starannie przemyśleć, skonsultować z ekspertami w tej materii. Wybieramy urządzenia, które z założenia ma służyć przez dłuższy czas, które musi być bezpieczne, powinno być także efektywne i ekonomiczne. Warto wziąć pod uwagę takie kryteria jak regulacja temperatury, rodzaj zapłonu. W podstawowych modelach stosuje się ręczną regulację temperatury wody, która zmienia się w zależności od ciśnienia, natężenia poboru oraz temperatury wody dopływającej. W przypadku regulacji ręcznej oraz automatycznej można ustawić stałą temperaturę, która nie zmienia się bez względu na pobór czy temperaturę wody dopływającej. W nowoczesnych termach możemy ustawić temperaturę wody z dokładnością 1°C.
Pod uwagę bierze się także rodzaj zapłonu, ponieważ jest to kryterium, które wpływa na poziom zużycia gazu. Najprostsze rozwiązanie to niewielki płomyk dyżurny, który pali się cały czas. Zdecydowanie bardziej ekonomiczny w eksploatacji będzie zapłon elektryczny lub z hydrogeneratora.

Wybór urządzenia o odpowiedniej mocy

Wybór urządzenia o odpowiedniej mocy

Aspekt ekonomiczny montażu podgrzewacza wody
Odpowiednia instalacja może znacznie obniżyć koszt użytkowania termy. W tym celu urządzenie powinno być umieszczone nie dalej niż 6 metrów od punktów poboru wody albo od najczęściej wykorzystywanego punktu. Ważna jest również moc termy, najczęściej stosuje się podgrzewacze 17-19 kW, chyba że ma to być podgrzewacz np. na dwie łazienki albo korzystamy jednocześnie z wielu punktów poboru. Wówczas lepiej sprawdza się piec 22-24 kW.

Bezpieczne urządzenie
Kluczowym elementem w przypadku urządzeń gazowych jest oczywiście bezpieczeństwo. W przypadku podgrzewaczy jest to zawsze wielostopniowy system zabezpieczeń. Po pierwsze stosuje się czujnik montowany na przerywaczu ciągu kominowego. Ponadto niezbędny będzie ogranicznik temperatury na wymienniku ciepła – odłącza on dopływ gazu do palnika, kiedy temperatura na wymienniku przekracza bezpieczny poziom. Kolejny stopień to zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, zapobiega ono wypływowi gazu z termy, kiedy nie pali się płomień. Oczywiście niezbędnym elementem jest także prawidłowa eksploatacja, serwisowanie, konserwacja oraz przeglądy kominiarskie.

Zdjęcia:Shutterstock

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *