Wentylacja łazienki z piecykiem gazowym

Prawidłowa wentylacja w łazience jest niezwykle ważna nie tylko dla tego pomieszczenia, ale i całego domu. Poprzez łazienkę usuwane jest zużyte, zanieczyszczone powietrze i wiele innych – niekorzystnych dla zdrowia substancji. Wielu z nas boryka się na co dzień z kropelkami wody na lustrze, parą wodną w łazience oraz pleśnią i grzybami wnikającymi w głąb ścian. Z tymi wszystkim problemami będziemy walczyć, jeżeli nie zadbamy o system sprzyjający wymianie powietrza. W końcu nie wszystkie mieszkania – zwłaszcza w starym budownictwie – mają skuteczną wentylację. W takiej sytuacji niezbędny będzie montaż wentylacji łazienkowej.

Niebezpieczny czad w łazience
Jeżeli posiadamy w domu urządzenie gazowe z otwartą komorą spalania, powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłową wentylację pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę na zachowanie równowagi między nawiewem i wywiewem.

Wentylacja naturalna w łazience KERAMAG

Wentylacja  naturalna w łazience KERAMAG

Jeżeli w łazience znajduje się kocioł dwufunkcyjny i służący do ogrzewania i dający ciepłą wodę, należy do pomieszczenia wprowadzić więcej powietrza, aby zapewnić temu urządzeniu odpowiednią ilość tlenu do spalania gazu. Ten proces jest niezmiernie ważny, ponieważ jeżeli spalanie przebiega nieprawidłowo (przy niedostatecznej ilości tlenu), może wydzielać się czad – tlenek węgla – bardzo niebezpieczny dla zdrowia gaz. Tlenek węgla to gaz, który nie wydziela zapachu, stąd nie można poczuć, że się ulatnia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o wysokim stężeniu czadu może skończyć się nawet śmiercią.

W trosce o bezpieczeństwo warto wymienić stary piecyk gazowy na nowy kocioł. Obecnie, jeżeli wentylacja nie jest prawidłowa, kotły i termy odcinają dopływ gazu do łazienki. Stare urządzenia nie mają takiej funkcji. Jeżeli wentylacja w łazience nie działa i w powietrzu jest zbyt mało tlenu, może w kotle zgasnąć „płomień” i w łazience będzie ulatniał się gaz ziemny, co grozi nawet wybuchem.
Nawiewniki łazienkowe
Łazienki, w których znajdują się urządzenia z otwartą komorą spalania gazu, powinny mieć powierzchnię większą niż 8 m3. W takiej łazience nie można stosować żadnych wentylatorów wyciągowych, ponieważ usuniemy zbyt dużo powietrza. W ten sposób zaistniałyby warunki do niezupełnego spalania powietrza pochodzącego nie z łazienki, a np. z kanału, do którego zostały odprowadzane spaliny i toksyczne substancje przedostałyby się do łazienki.

Wanna asymetryczna KERAMAG

Wanna asymetryczna KERAMAG

Warto pamiętać o doprowadzeniu tlenu potrzebnego do spalania. Można np. zamontować nawiewniki w oknach i w ścianach pokoi, aby doprowadzić pośrednio powietrze przez te pomieszczenia. Najlepiej byłoby zainstalować takie nawiewniki, które mają stałą wydajność, szczególnie w sytuacji posiadania kotła dwufunkcyjnego i okna w łazience. Mniej korzystnym rozwiązaniem jest montaż nawiewników ściennych o nieregularnej wydajności. Nie możemy ich zamknąć, zatem w zimie może pojawić się na nich szron i lód. Jeżeli w łazience znajduje się kocioł c.o., warto pamiętać o bezpośrednim doprowadzeniu powietrza do kotła. Dodatkowo w drzwiach łazienkowych powinny znajdować się otwory doprowadzające powietrze do łazienki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *