Maskownice, otwory rewizyjne – ich funkcje w łazience

Nowoczesna, ale i funkcjonalna łazienka wymaga zastosowania wielu rozwiązań – kompromisów. Doskonałym przykładem są tzw. otwory rewizyjne,  zaburzające estetykę naszych wymuskanych i dopracowanych łazienek. Po co w ogóle są otwory rewizyjne i jak je zamaskować – to temat interesujący w obliczu prac remontowych oraz instalacyjnych.

Dlaczego otwory rewizyjne są tak ważne

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że otwory rewizyjne są najlepszym sposobem na sprytne zakrycie niezbyt widowiskowych elementów instalacji, są one niezbędne np. w przypadku:

  • wodomierzy,
  • ciepłomierzy,
  • syfonów wannowych i brodzikowych,
  • zaworów, filtrów i czyszczaków kanalizacyjnych.
wodomierz
Wodomierze – tu przyda się otwór rewizyjny

Pomimo, że chcemy, aby wszelkie otwory były jak najmniej widoczne należy pamiętać, że otwór rewizyjny powinien mieć minimalny wymiar 20×20. Mniejsze rozmiary praktycznie uniemożliwiają ingerencję w razie wad, awarii itp. Pamiętajmy, że chcemy nie tylko zajrzeć, ale często również dokonać napraw przy użyci różnych narzędzi.
Tak naprawdę nikt nie kwestionuje konieczności pozostawiania otworów przy wodomierzach czy ciepłomierzach, zapomina się jednak o tym, że należy je pozostawić także przy wannie oraz brodziku. Ich obecność w tych miejscach jest przede wszystkim związana z dość dużą awaryjnością elementów takich jak zawory, uszczelki i filtry. Z reguły najlepszym albo jedynym rozwiązaniem jest wymiana, zaś otwór rewizyjny oszczędzi nam znacznie poważniejszych robót, np. skuwania płytek wokół wanny czy kabiny.

woda
Awarie się zdarzają

Maskowanie, ukrywanie…

W przypadku wanien stosuje się najczęściej dwa rozwiązania:

  • należy wyciąć otwór w obudowie wanny i ukryć go pod płytką umocowaną zaprawą do spoinowania,
  • można wykorzystać maskownicę do rur.

Coraz częściej sięga się po maskownice – mogą być wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Świetnie sprawdzają się przy maskowaniu otworów rewizyjnych, a jednocześnie zapewniają łatwy dostęp do nich. Stosuje się w tym celu specjalne zawiasy, magnezy. Dla estetyki i skutecznego „kamuflażu” maskownicę można okleić odpowiednimi płytkami (np. w obudowie wanny) albo pomalować w kolorze ściany. Skutecznym sposobem maskowania… maskownicy jest także ukrycie jej pod meblem, akcesoriami, dekoracjami np. szafką, półką. Oczywiście chodzi o takie elementy wyposażenia, które można łatwo zdemontować w razie awarii czy konieczności napraw albo konserwacji.

wanna
Otwór rewizyjny przy wannie – można „ukryć” go w obudowie

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.