Jak zadbać o drożność rur odpływowych?

Sprawna instalacja kanalizacyjna to także drożne i czyste rury odpływowe. Warto wiedzieć, jak dbać o ich drożność, czego unikać i jak zaradzić ewentualnym problemom w tym zakresie.

Niedrożne rury odpływowe

Kiedy mamy do czynienia z niedrożnością rur odpływowych? Symptomy pojawiają się szybko i są dość jednoznaczne. Zauważymy, że woda w umywalce czy wannie gromadzi się i spływa coraz wolniej, z tendencją do całkowitego braku odpływu. Towarzyszy temu często nieprzyjemny zapach z odpływu, ponieważ taka awaria sprzyja namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojowych (bakterie, grzyby itp.).

woda
Kiedy mamy do czynienia z niedrożnością rur odpływowych?

Przyczyny zatorów i niedrożności

Zatory, które mniej lub bardziej ograniczają drożność rur, mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:

  • błędnie wykonany projekt i w konsekwencji nieefektywna instalacja, np. źle dopasowane średnice rur, za duża ilość kolanek, nieuwzględnienie spadków
  • brak dbałości o kanalizację
  • błędy w eksploatacji

Powszechnym błędem jest wrzucanie różnych odpadów do urządzeń sanitarnych, prowadzi to do zatkania odpływów i zalegania nieczystości. Taka eksploatacja instalacji wodno – kanalizacyjnej skutkuje niedrożnością rur. Niestety wiele osób wrzuca do odpływów resztki pokarmów, opakowania, a nawet gruz.

sitko
Sitko zatrzyma zanieczyszczenia

Jak zapobiegać niedrożności rur

Problemom z drożnością rur odpływowych można i warto zapobiegać. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy projekt i wykonanie instalacji. Istotne jest też jej właściwe używanie. Dodatkowo można zastosować takie rozwiązania jak rozdrabniacze w odpływach zlewów czy umywalek. Popularną opcją są także specjalne sitka zatrzymujące stałe zanieczyszczenia, tak aby nie dostały się do rur i ich nie zablokowały. Są również korki ze zintegrowanym sitkiem, które pozwalają na odpływ wody, ale zatrzymują odpadki itp.

soda
Domowe sposoby na czyste rury

Czyszczenie i udrażnianie rur

Ważnym elementem profilaktyki chroniącej przez zatorem i niedrożnością rur jest zastosowanie środków udrażniających. Gotowe preparaty oczyszczające, dezynfekujące można kupić w drogeriach i marketach. Wchodzą one w reakcję z wodą, powodują wzrost temperatury i rozpuszczają zanieczyszczenia. Mogą być to żele, płyny, granulki. Pamiętajmy, że są to preparaty żrące, silnie drażniące i należy przestrzegą instrukcji producenta.

Coraz częściej sięga się po domowe, ekologiczne i bezpieczniejsze metody. Przywracają one drożność rur, oczyszczają je z osadów i drobnoustrojów, usuwają nieprzyjemny zapach z odpływów. W tym celu wykorzystuje się domowe mikstury takie jak:

  • soda i ocet – należy wsypać szklankę sody oczyszczonej do odpływu i zalać szklanką octu, po czym przepłukać czysta wodą
  • soda, sól i woda – do odpływu wsypuje się sodę z solę i zalewa podgrzanym octem, a po ok. 15 minutach spłukuje gorącą wodą
  • amoniak i woda – mieszankę 2 łyżeczek amoniaku i wrzątku należy wlać do odpływu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.