Jak wybrać piec do sauny cz. 1

Sauna to relaks, przyjemność, zdrowie. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na własna, domową saunę. Najważniejszym elementem wyposażenia jest bez wątpienia odpowiedni piec, który ogrzewa powietrze wewnątrz oraz pozwala wytworzyć parę.

Piece opalane drewnem

Tradycyjne sauny kojarzą nam się z piecem opalanym drewnem. Najczęściej były to sauny zewnętrzne, ale odpowiednia instalacja umożliwia korzystanie z takiej klasycznej sauny również w domowym zaciszu.
Piec opalany drewnem wymaga przede wszystkim oddzielnego przewodu kominowego dymowego (najczęściej o średnicy 125 mm). Dzięki niemu odprowadzane będą spaliny powstające w wyniku palenia w piecu.

Tego typu piece pozwalają na osiągnięcie wyższej temperatury niż w przypadku pieca elektrycznego, co za tym idzie muszą być zamontowane w większej odległości od elementów palnych w saunie albo trzeba zapewnić dodatkowe osłony niepalne. Praktycznym rozwiązaniem są piece z otworem paleniska zamontowanym w pomieszczeniu obok sauny, ponieważ nie trzeba wówczas wnosić drewna do kabiny.

Dla komfortu i ergonomii korzystania z sauny dobrze jest wygospodarować miejsce (w pobliżu sauny), w którym składuje się drewno.

piec
Tradycyjne piece opalane wymagają dodatkowego przewodu kominowego

Elektryczne piece do sauny

Częściej stosowanym rozwiązaniem są obecnie piece elektryczne, a ich główne atuty to:

 • mniejsze gabaryty
 • niższa cena zakupu
 • łatwy montaż (bez komina)
 • łatwa obsługa
 • ekonomiczna eksploatacja.
sauna
Wygodne i ekonomiczne piece elektryczne

Rodzaje pieców elektrycznych do sauny

W zależności od sposobu (lokalizacji) montażu wyróżnia się piece:

 • montowane na ścianie – zajmują mniej miejsca, łatwo utrzymać wokół i pod nimi porządek
 • ustawiane na podłodze – z reguły mają większe pojemniki na kamienie.

Podstawowy podział obejmuje cztery typy pieców do sauny:

 • jednofunkcyjne wyposażone w elektryczne grzałki, które nagrzewają kamienie i powietrze w saunie. Efekt pary można uzyskać zraszając kamienie wodą, ten model jest zalecany dla zwolenników sauny suchej i mokrej
 • dwufunkcyjne (tzw. kombi), które mają grzałki ogrzewające kamienie i generator pary, mogą mieć system uzupełniania wody ręczny lub automatyczny; idealne rozwiązanie do sauny parowej
 • akumulacyjne – wyposażone w izolowany termicznie zbiornik kamieni z pokrywą. Przy zamkniętej pokrywie uzyskuje się tryb podtrzymania temperatury kamieni, a piec pracuje z obniżoną mocą. Aby uruchomić i korzystać z sauny otwiera się pokrywę i polewa ciepłe kamienie wodą. Włączana jest wówczas pełna moc grzałek. Nie trzeba ich wcześniej programować, są od razu gotowe do pracy
 • wielofunkcyjne – umożliwiają różne formy kąpieli – np. saunę suchą, mokrą, parową z inhalacjami. Są wyposażone w pojemnik na wodę ze stali (wewnątrz pieca), który po włączeniu ogrzewać grzałki i wodę, zwiększając wilgotność w saunie. 

  w saunie
  Piece do sauny mokrej, suchej i parowej

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.