Instalacje łazienkowe – kanalizacja

Planując remont albo kompleksową aranżację łazienki dość często trzeba liczyć się z tym, że nie wystarczą zmiany i nowości „po wierzchu”. Niejednokrotnie zdarza się tak, że wymiana urządzeń sanitarnych pociąga za sobą konieczność przeróbki albo wymiany instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Może dotyczyć to przede wszystkim sposobu doprowadzania ciepłej i zimnej wody oraz podłączeń do kanalizacji. Choć zdarza się, że pojawia się potrzeba przeorganizowania ogrzewania czy elektrycznej instalacji.

Instalacja wodna i kanalizacja w łazience

Instalacja wodna i kanalizacja w łazience

W przypadku zmian w wyposażeniu sanitarnym kluczowe znaczenie ma jednak instalacja wodna i kanalizacja. Większość osób zdaje się przy tego rodzaju pracach na tzw. fachowców. Co nie oznacza oczywiście, że niepotrzebna nam wiedza w tym zakresie.

Instalacja kanalizacyjna – co warto wiedzieć
Wśród podstawowych zasad dotyczących prowadzenia instalacji sanitarnej wymienia się m.in. wybór miejsca (odpowiednich ścian) na montaż poszczególnych rur. Należy pamiętać, że grube kanalizacyjne rury nie mogą przebiegać w ściankach działowych o grubości poniżej 12 cm. Generalnie przebieg rur kanalizacyjnych to jeden z pierwszych etapów prac. Wynika to oczywiście z faktu, że rury kanalizacyjne mają największą średnicę, a także z konieczności zachowania co najmniej dwuprocentowego spadku w kierunku odpływu.

W niektórych łazienkach niezbędne są specjalne stelaże

W niektórych łazienkach niezbędne są specjalne stelaże

Stosuje się różne rozwiązania, aby instalacja była efektywna, a rury nie szpeciły łazienki. Jeśli instalacja kanalizacyjna jest daleko od pionu albo montuje się podwieszaną miskę, konieczne będzie wykonanie ścianki instalacyjnej, w której znajdą się profile i stelaże do zamontowania miski oraz umywalki. Można także wykonać rodzaj kanału instalacyjnego, w którym umieszcza się rury.
Bardzo ważny element prac stanowi także wykonanie podejść kanalizacyjnych. Te pod umywalkami powinny znaleźć się w ścianie, z wylotem na poziomie ok. pół metra nad podłogą. Przy miskach stojących wystarczy rura umieszczona na wysokości ok. 15 cm nad podłogą. W przypadku wanny i brodzika, wylot rury powinien być uwzględniony w planie już po wstępnym wyznaczeniu miejsca na syfon.

Należy zaplanować zakres prac

Należy zaplanować zakres prac

Dobrze zaplanowana praca
Generalnie jeszcze przed przystąpieniem do wymiany instalacji należy wybrać urządzania sanitarne, takie jak wanna, brodzik, umywalka czy miska ustępowa. Dzięki temu można dobrze rozplanować rozmieszczenie i montaż. Tym samym na tym etapie decydujemy o rozmiarach prac. Przy podobnym układzie sanitariatów wystarcza wymiana rur na nowe. Ale zmiany w rozkładzie łazienki to już na ogół konieczność przeorganizowania instalacji.
Pamiętajmy jednak o tym, że zmiany rozkładu powinny uwzględniać montaż miski ustępowej jak najbliżej pionu kanalizacyjnego, ze względu na wspomnianą konieczność zachowania spadku z odpływu (również nisko umieszczonego).

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *