Instalacje łazienkowe – c.d.

Można powiedzieć, że instalacje w łazience to temat rzeka. Nie bez powodu remont i aranżacja tego właśnie wnętrza jest zarówno pracochłonny, czasochłonny, jak i wyjątkowo kosztowny. Oczywiście omówiona w poprzednim wpisie kanalizacja to nie jedyne łazienkowe wyzwanie. Należy skupić się również na stanie (ewentualnej wymianie) rur oraz instalacji elektrycznej, oświetleniu, ogrzewaniu i wentylacji. Każde z tych zagadnień jest tak samo istotne dla funkcjonalności i bezpieczeństwa łazienki.

Wymiana rur w łazience
Wymiana rur w łazience

Remont łazienki – wymiana rur
Remont łazienki to najlepszy czas na sprawdzenie stanu rur oraz ich wymianę, jeśli zachodzi taka konieczność. Pamiętajmy o tym, że stare, stalowe rury należy wymienić nawet jeśli wyglądają całkiem porządnie. Nie jesteśmy bowiem w stanie sprawdzić ich na całej długości, a zatem wymiana na nowe rury PCV jest praktycznie nieunikniona. Tak samo należy postąpić, jeśli planujemy zmianę usytuowania urządzeń sanitarnych.
Doprowadzając rury ciepłej i zimnej wody bierzemy pod uwagę rodzaj i usytuowanie armatury, którą dopasowujemy oczywiście do urządzenia sanitarnego (wanny, umywalki czy natrysku). Montaż i rodzaj rur jest ściśle związany z wyborem miedzy baterią naścienną oraz stojącą. W przypadku naściennych armatur rury układa się w specjalnych bruzdach ściennych albo w ścince instalacyjnej przy konsoli przyłączeniowej. Rury układane do baterii stojących dochodzą poniżej urządzenia sanitarnego i są połączone z armaturą odpowiednimi wężykami elastycznymi. Warto również wiedzieć, że baterie naścienne pasują do wszystkich przyborów sanitarnych, natomiast baterie stojące można montować tylko do urządzeń przystosowanych do tego rodzaju rozwiązań (z fabrycznie wykonanym otworem na baterię stojącą). Zanim instalacja zostaniecie uznana za wykonaną i oddana do użytku (przed zabukowaniem rur), należy wykonać próbę ciśnieniową (po zaślepieniu wszystkich końcówek).

Instalacja elektryczna w ciepłej, oświetlonej łazience

Różne rodzaje grzejników łazienkowych
Różne rodzaje grzejników łazienkowych

Kolejny istotny element w ramach przeprowadzania instalacji łazienkowych to oczywiście elektryka. W pomieszczeniu takim jak łazienka szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Najlepiej jeśli łazienkowa instalacja elektryczna jest zabezpieczona bezpiecznikiem nadprądowym, wyłącznikiem, różnicowoprądowym chroniącym przed porażeniem, o prądzie nominalnym 30 mA. Układając nową instalację należy do wszystkich punktów poprowadzić przewody trzyżyłowe (w tym jeden ochronny). W odległości 60 cm od wanny, brodzika, kabiny nie należy montować żadnych gniazdek elektrycznych.
Z instalacją elektryczną wiąże się także oświetlenie i ogrzewanie. Każdy z tych tematów został już nieraz dokładnie omówiony. Warto jednak zapamiętać, że w łazience najczęściej stosuje się ogrzewanie c.o. (grzejniki panelowe, drabinkowe). Kolejne rozwiązanie to dmuchawy elektryczne i bardzo wygodne, wydajne ogrzewanie podłogowe.
Oświetlenie w łazience to na ogół niskonapięciowe punkty i lampy halogenowe. Istotne jest tu rozmieszczenie, np. przy lustrze, tak aby zapewnić dobre światło w czasie zabiegów pielęgnacyjnych.


Zdjęcia Shutterstock, kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.