Czy warto instalować grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe to element, który warto zainstalować, nawet jeśli mamy już inny system ogrzewania (centralne, podłogowe). Wybór odpowiedniego rodzaju i modelu ma oczywiście duże znaczenie, zarówno po względem użytkowym, praktycznym, jak i wizualnym, szczególnie w łazienkach o małym metrażu.

Dlaczego warto mieć grzejnik w łazience?

Oczywiście przede wszystkim dlatego, że zapewnia komfort termiczny. Sprawdzi się również w pomieszczeniach już ogrzewanych – grzejnik łazienkowy ułatwia zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności, zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Włączymy go i szybko nagrzejemy łazienkę również poza sezonem grzewczym. Praktycznym zastosowaniem jest również suszenie mokrych ręczników czy drobnego prania.

stylowy grzejnik
Stylowy i praktyczny – grzejnik łazienkowy

Rodzaje grzejników

Podstawowy podział dotyczy technologii działania – możemy wybrać grzejnik wodny albo elektryczny. Zdecydowanie częściej stosuje się grzejniki wodne podłączone do centralnego ogrzewania. Elektryczne grzejniki mogą być stosowane jako dodatkowy element w ogrzewanej łazience lub we wnętrzach, które nie są w ogóle ogrzewane (np. w domkach letniskowych). Dobrym rozwiązaniem jest także grzejnik podłączony do domowej instalacji ogrzewania, w którym dodatkowo zamontowana jest grzałka elektryczna umożliwiająca włączenie go również poza sezonem grzewczym.

grzejnik
Grzejnik może być podłączony do centralnego ogrzewania

Z czego wykonane są grzejniki

Kolejna klasyfikacja urządzeń dotyczy materiału, można wybierać pomiędzy grzejnikami:

  • stalowymi,
  • miedzianymi,
  • aluminiowymi.

Grzejnik musi pasować od instalacji grzewczej. W przypadku instalacji z tworzywa sztucznego można zainstalować praktycznie każdy rodzaj grzejnika. Natomiast do miedzianym elementów powinno się dobrać grzejnik z tego samego materiału. Pamiętajmy o tym, że bardzo często aluminiowe i miedziane grzejniki są pokrywane chromowaną powłoką co chroni je przed wilgocią, ale także zmniejsza ich wydajność. Bierzemy to pod uwagę przy dopasowaniu mocy i wielkości grzejników.

grzejnik suszy
Przyda się np. do suszenia wilgotnych ręczników

Wielkość i moc grzejnika

Te parametry mają wpływ zarówno na wydajność, jak i na zużycie energii. Zakłada się, że optymalne zapotrzebowanie cieplne wynosi 100 W na każdy m², a zatem w niewielkiej łazience np. 6m2 moc grzejnika musi mieć 600 W. Bierzemy także pod uwagę specyfikę instalacji ogrzewania centralnego oraz pomieszczenia (czy jest to jedyne źródło ciepła czy dodatkowy grzejnik).

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.