Ciepło w łazience – ogrzewanie

Aranżowanie i wyposażanie łazienki to wiele ważnych decyzji i niebagatelne wydatki. Niewątpliwie nie jest to pomieszczenie, które często remontujemy. Ponadto zależy nam na wystroju przy zachowaniu funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jedną z takich decyzji jest wybór ogrzewania, które w łazience jest bardzo istotne. Tego rodzaju prace, podobnie jak w przypadku wentylacji czy montażu instalacji wodnej, najlepiej wykonywać przy okazji urządzania czy remontowania łazienki.

Co warto wiedzieć o grzejnikach łazienkowych

Grzejniki drabinkowe
Grzejniki drabinkowe – idealne w małej łazience

Najczęściej wybieramy grzejniki łazienkowe. Jest to rozwiązanie praktycznie w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Stosuje się wówczas grzejniki wodne, ze względu na formę nazywane również drabinkowymi. Specyficzny kształt jest w przypadku łazienki bardzo funkcjonalny – zajmują niewiele miejsca i przydają się do suszenia ręczników. Łazienkowe grzejniki drabinkowe zbudowane są ze specjalnych kolektorów pionowych połączonych poziomymi „szczeblami”. Warto wiedzieć z czego wykonano instalację c.o. – miedziane instalacje najlepiej funkcjonują z grzejnikiem miedzianym. Natomiast instalacja z tworzywa pozwala na wybór dowolnego grzejnika. Montaż ogrzewania to także decyzja dotycząca mocy grzejnika. Warto wziąć pod uwagę kryteria takie jak wielkość łazienki i jej lokalizacja w mieszkaniu czy domu. Szacunkowo przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać 100W ciepła. Jeśli łazienkowy grzejnik jest podłączony do centralnego ogrzewania, poza okresem grzewczym może korzystać z grzałki elektrycznej. Należy jednak upewnić się czy grzejnik jest przystosowany do jej montażu. Moc grzałki powinna stanowić ok. 70%-80% mocy grzejnika o parametrach 90/70/20°C (temperatura wody zasilającej grzejnik, temperatura wody wypływającej z grzejnika, temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).

Ciepło i wygodnie – ogrzewania podłogowe

ogrzewania podłogowe
Komfortowe ogrzewania podłogowe

Niewątpliwie najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki zastosowaniu specjalnych mat albo przewodów grzejnych uzyskamy nie tylko równomierne ciepło w całej łazience, ale także komfort stawania na ciepłej podłodze. Maty grzewcze to praktyczny pomysł na ogrzewanie, rozwiązanie, które instaluje się szybko i łatwo. Standardowe maty mają szerokość 0,5 metra przy różnych długościach. Aby wyliczyć ile mat potrzebne jest do ogrzania łazienki, należy wymierzyć jej powierzchnię i odjąć elementy zabudowy stałej (wanny, kabiny, meble). Maty grzewcze mogą być zasilane jednostronnie albo dwustronnie. Zasilanie z jednej strony to rozwiązanie prostsze do ułożenia. Aby instalacja elektryczna związana z ogrzewaniem podłogowym działała, niezbędny jest odpowiedni regulator z czujnikiem. Pozwala on na sterowanie ogrzewaniem i uzyskanie właściwej temperatury, a co za tym idzie na ekonomiczne gospodarowanie energią elektryczną Najlepiej zdecydować się na zakup gotowego zestawu mat i akcesoriów.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.