Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna w łazience gwarantuje komfort i wygodę oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Musimy mieć świadomość, że jeśli jakiekolwiek przewody elektryczne zetkną się z wodą w łazience, stwarzają zagrożenie porażenia prądem. Norma PN-IEC 60364 dotycząca instalacji elektrycznej w obiektach budowlanych określa, jakie sprzęty elektryczne możemy umieścić w łazience.

Strefy bezpieczeństwa w łazience
Normy dotyczące instalacji elektrycznej w łazience wyodrębniają cztery strefy ochronne, które powinny spełniać określone warunki bezpieczeństwa.

Strefa bezpieczeństwa 0 w łazience
Strefa bezpieczeństwa 0 w łazience

Według normy PN-IEC 60364 wyróżniamy następujące strefy bezpieczeństwa w łazience:

  • strefa zero – obejmuje przestrzeń w środku wanny i basenu natryskowego, ewentualnie brodzika; dopuszcza jedynie urządzenia zasilane napięciem do 12 V, np.: golarki ;
  • strefa jeden – obejmuje dwie płaszczyzny: pionową (przebiega w odległości 0,60m od prysznica – jeśli nie ma basenu natryskowego lub wzdłuż krawędzi wanny i basenu natryskowego) i poziomą (przebiega na wysokość 2,25 m od poziomu podłoża); dopuszcza urządzenia pokryte metalową blachą i siatką;
  • strefa dwa – obejmuje przestrzeń o szerokości 0,6 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę jeden oraz przebiegającą na wysokości 2,25 m od poziomu podłogi; dopuszcza oprawy oświetleniowe z podwójną izolacją;
  • strefa trzy – obejmuje przestrzeń o szerokości 2,4 m od strefy dwa; dopuszcza gniazdka wtykowe z bolcem ochronnym, które posiadają wieczko zabezpieczające; w tej strefie mogę znaleźć się puszki, rozgałęźniki i odgałęźniki.

Zasady bezpiecznej instalacji elektrycznej w łazience

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku zasad dotyczących instalowania różnego rodzaju sprzętu i przewodów. Z pewnością w każdej łazience powinny znaleźć się dwa gniazda, które posiadają styki ochronne.

Bezpieczna łazienka  KERAMAG
Bezpieczna łazienka KERAMAG

Do zasilania pralki potrzebne będzie trzecie gniazdko wysoko-prądowe, także zawierające styki ochronne. Wszystkie gniazda w łazience musimy zabezpieczyć za pomocą wyłączników różnicowo-prądowych o prądzie nie większym niż 30 mA.

Wszelkiego rodzaju puszki, rozgałęźniki i urządzenia sprzętu łączeniowego należy instalować poza strefą O, 1 i 2, zaś podgrzewacze wody jedynie w strefie 1. Niewątpliwie oprawy świetlne powinny być instalowane jedynie w strefie 2. W strefie 3 mamy możliwość stosowania takich urządzeń, jak np.: suszarki, golarki, lokówki.

Oczywiste jest to, że jeśli zamierzamy założyć ogrzewanie podłogowe, to musimy je przykryć siatką lub blachą objętą połączeniem wyrównawczym. Wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne w łazience powinien wykonywać doświadczony elektryk, posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.