Wanna czy prysznic? A może parawan nawannowy…

Główny łazienkowy dylemat – wanna czy natrysk…? Z reguły każda opcja ma swoich zwolenników, a najczęściej chciałoby się mieć i jedno i drugie. Metraż standardowej łazienki jest tu głównym ograniczeniem, nie mówiąc o budżecie. Rozwiązaniem, które może spełnić marzenie o kąpieli w pianie i orzeźwiającym prysznicu, jest odpowiedni parawan nawannowy.

W przypadku wielu łazienek jedyna możliwość posiadania wanny i specyficznej kabiny natryskowej. Na rynku znajdziemy dziś wiele modeli w standardowych wymiarach, można także zamawiać parawany na wymiar (sporo droższe). Jeśli chodzi o podział i rodzaje podstawowe kryteria to sposób montażu i ruchomości elementów parawanu oraz materiał z jakiego są wykonane.

łazienka
W małej łazience nie ma miejsca na wannę i na kabinę

Parawany nawannowe – montaż i ruchomość

Najpopularniejszy model to parawan nawannowy przesuwny, montuje się go dość łatwo na krawędzi wanny  powyżej stosując odpowiednie prowadnice. W zależności od potrzeb możemy wybierać między parawanami, które posiadają od 1 do 7 skrzydeł, które nachodzą na siebie.

Harmonijkowy parawan nawannowy cieszy się dużą popularnością, ponieważ nie wymaga stosowania prowadnic i łatwo go zamontować samodzielnie. Parawany harmonijkowe składają z kilku elementów (od 2 do 7). Ich atutem jest również ergonomiczność – zajmują mało miejsca, jak nazwa wskazuje składają się w harmonijkę. Dlatego jest to wręcz idealne rozwiązanie do typowych, małych łazienek. Zaleca się wybór parawanu o większej ilości elementów, co zapewnia skuteczne oddzielenie kabiny w wannie od pomieszczenia łazienkowego.

Wahadłowy parawan nawannowy – po takie rozwiązanie sięga się zdecydowanie rzadziej. Składa się z jednego skrzydła, które otwiera się w prawo lub lewo poprzez obrót o 180° lub 90°. Mankamentem jest zachlapywanie łazienki przy otwieraniu parawanu.

parawan 2 el
Parawan może składać się z różnej ilości elementów

Parawany nawannowe – materiał wykonania

Najczęściej stosuje się szkło oraz tworzywa sztuczne. Najtrwalsze i najbardziej estetyczne są parawany z wykorzystaniem szkła hartowanego. Są nie tylko wytrzymałe, ale także efektowne, stylowe  bezpieczne. Praktycznie nie da się ich rozbić, a nawet jeśli do tego dojdzie szkło hartowane rozpada się na drobinki, które nie kaleczą. Parawany nawannowe ze szkła hartowanego mogą być przezroczyste, półmatowe, matowe i ze zdobieniami. Aby uniknąć problemów z czyszczeniem zacieków warto wybrać parawan z powłoką zapobiegającą osadom i łatwą w czyszczeniu. Parawany ze szkłem hartowanym są niestety dość kosztowne

Tańszą alternatywą będą parawany z tworzywa sztucznego, mogą być to materiały takie jak akryl czy polistyren. Również w tym przypadku można wybierać między modelami z ozdobnymi motywami, przezroczystymi oraz matowymi. Atutem jest tu szeroki wachlarz różnych wzorów. Niestety trzeba przyznać, ze są mniej trwale od szklanych parawanów, łatwiej i szybciej ulegają odkształceniom oraz zarysowaniom.

szklany parawan
Najbardziej trwałe są parawany ze szkła hartowanego

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.