Utrzymywanie czystości w łazience

Wilgoć, podwyższona temperatura, mała przestrzeń i wielu użytkowników to tylko niektóre czynniki mówiące o tym, że w naszej łazience będzie szybko się brudziło i co za tym idzie, konieczne będzie częstsze i dokładniejsze dbanie o odpowiednią higienę. Bardzo dużo zależy również od tego co znajduje się na ścianach jak i podłodze. Najlepszymi materiałami są płytki i kafelki, ponieważ usunięcie brudu z ich powierzchni nie stanowi większego problemu.

Płytki i fugi

duża łazienka

Czysta i pachnąca łazienka

Czyszczenie samych płytek i spoin pomiędzy nimi nie jest kwestią cotygodniową, ponieważ zwykle nie ma takiej potrzeby. Jednak raz na dwa miesiące powinniśmy zająć się tym tematem dogłębniej. Wtedy też przydatna będzie gorąca woda, ocet, miękka szmatka, a także pasta z sody oczyszczonej i wody. Jak widzimy, nie są nam potrzebne drogie detergenty do tego żeby nasza łazienka była czysta, błyszcząca i żeby nie odpychała ogólnodostępnymi bakteriami. Spoiny najlepiej czyści się przy pomocy starej szczoteczki do zębów, dzięki której dotrzemy do każdego miejsca i tym samym nie będziemy musieli mieć bezpośredniego kontaktu z samodzielnie przygotowaną pastą. Z kolei woda z octem, pomoże doprowadzić kafelki do zadowalającej czystości. Po tym zabiegu dobrze jest całość przetrzeć suchą szmatką, żeby mieć pewność, że na powierzchni nie pozostaną jakiekolwiek smugi.

Wanna/prysznic, sedes, umywalka

Funkcjonalne koszyczki

Funkcjonalne koszyczki

Wanna bądź prysznic, a także sedes i umywalka to strategiczne miejsca każdej łazienki, które trzeba myć nawet kilka razy w tygodniu. Wszystko oczywiście uzależnione jest od ilości korzystających osób, a także od częstotliwości korzystania z tych elementów. Bez względu na to, jak często je myjemy i czym, warto mieć pod ręką nieco mocniejszą ‘amunicję’ w postaci detergentów przeciw odkładaniu się kamienia – szczególnie w wannie/kabinie prysznicowej i umywalce. Do utrzymania czystości w toalecie poleca się wszelkiego rodzaju antybakteryjne żele, które docierają nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Sprzątając łazienkę, nie zapominajmy o miejscach za pralką, koszem na brudną bieliznę czy trudnodostępne miejsca pod wanną. Nagromadza się tam najwięcej kurzu, który sprawia, że pomimo tego, że łazienka jest ogólnie sprzątnięta, to całość wypada nieco blado.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *