Płytki łazienkowe – moda, trendy, inspiracje

Płytki łazienkowe to temat rzeka, zawsze aktualny, chociażby dlatego, że wciąż pojawiają się nowe propozycje albo wręcz przeciwnie – wracamy do zapomnianych pomysłów. Poza tym w aranżacjach łazienek jak w świecie mody – są nowe trendy, modne kolory, wzory i nowe inspiracje.

Do wyboru, koloru i wzoru
Jednym z istotnych kryteriów przy wyborze płytek łazienkowych jest wzór, faktura – trzeba przyznać, że pod tym względem projektanci wręcz prześcigają się w pomysłach. Inspiracje z różnych regionów świata, zabawa strukturą, wzorami, kolorami. Dzięki temu możemy zaaranżować wymarzoną łazienkę, praktycznie w każdym klimacie i nastroju.

Ze słonecznego południa
Zawsze na czasie są inspiracje południową kulturą, wzorami rodem z Portugalii, Hiszpanii czy jeszcze bardziej egzotycznego Maroko. Najbardziej znane są tzw. azulejos wywodzące się ze słonecznej Portugalii, zachwycają bogatą ornamentyką i pięknymi, żywymi kolorami. Korzenie tego wzornictwa wywodzą się aż z Maroko, z czasów ekspansji Maurów na Półwysep Iberyjski. Na fali fascynacji południowym wzornictwem warto zwrócić również uwagę na płytki postarzane, przecierane – inspirowane sztuką meksykańską.

azulejos
Efektowne azulejos, bogactwo wzorów

Imitacja na miarę łazienki
Płytki w łazience mogą również udawać… np. drewno, cegły czy strukturę betonu. Oczywiście zawsze można pokusić się o drewniane ściany czy łazienkę w płytach z betonu. Jest to jednak na pewno o wiele bardziej kosztowne, czasochłonne i praktycznie zawsze wymaga generalnych prac remontowych oraz fachowców. Tymczasem kafle, które wyglądają jak cegły albo deseczki to praca dla domowej złotej rączki, szeroki wybór i mniejszy wydatek.

Jak na lekcji geometrii
Jeśli marzą nam się geometryczne ściany i podłogi płytki to najlepsze rozwiązanie. Obecnie znajdziemy w sklepach bardzo bogaty wybór – kafelki w koła, romby, prostokąty, trójkąty, we wszystkich kolorach tęczy. Jest to bez wątpienia związane z bardzo aktualnym trendem – aranżowania łazienek na lata 60-te i 70-te XX wieku. Umiejętne wykorzystanie różnorodnych wzorów sprawi, że ściany wydają się wklęsłe, wypukłe, jak w kalejdoskopie. Specyficznym wzorem jest tu sześciokąt, tzw. plaster miodu, który jest popularny nie tylko jako ornament na płytce, ale także jako kafelek w takim kształcie.

plytki interiordesignpics com

Inspiracje sztuką
Bardzo ciekawym pomysłem jest również układanie płytek, które czerpią z różnych kierunków w sztuce. Wspomniana wcześniej geometria wyraźnie nawiązuje do pop-art. Bardzo efektownie wyglądają również płytki zainspirowane malarstwem abstrakcyjnym. Kultowe grafiki, zdjęcia, obrazy na wielu płytkach układające się w całość to doskonały pomysł na niebanalną łazienkę.

Struktura, faktura, czyli płytki 3D.
Wypukłe wzory na płytkach to jeden z tych trendów, który zapewnia naprawdę niezwykłe aranżacje łazienkowe. Motywy roślinne, inspirowane naturą (np. struktura drewna) południowe (marokańskie, hiszpańskie, włoskie) to ulubione tematy, jakie pojawiają się na modnych płytkach.

płytki3d
Płytki z oryginalną fakturą i strukturą

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.