Otwieramy drzwi do łazienki

Wiele uwagi poświęcamy temu, jak powinna wyglądać i funkcjonować łazienka doskonała. A przecież do tego pomieszczenia najpierw trzeba… wejść. Temat drzwi bywa traktowany po macoszemu, a przecież jest to bardzo istotny element wystroju, aranżacji oraz wyposażenia łazienki. Należy zawrócić uwagę zarówno na parametry, normy, jak również design i praktyczne zastosowanie.

niebieskie drzwi

Drzwi mogą być elementem aranżacji

Drzwi do łazienki – przemyślany wybór
Być może ktoś powie „drzwi jak drzwi, o co tyle hałasu”. Ale trzeba wiedzieć, że wobec łazienkowych drzwi mamy pewne wymagania. Już na pierwszy rut oka wiadomo, że bardzo ważne jest zachowanie prywatności oraz intymności w łazience. A to nie jedyne kryterium, jakie bierzemy pod uwagę wybierając konkretny model.
Na pewno należy wybierać drzwi wysokiej jakości, trwałe. Łazienka jest przecież pomieszczeniem, do którego wchodzimy co najmniej kilka razy dziennie, a jeśli dodatkowo pomnożymy to przez liczbę domowników… okazuje się, że są to drzwi wyjątkowo mocno eksploatowane. Z tej samej przyczyny warto zwrócić uwagę na lekkość i wygodę codziennego użytkowania oraz ergonomię.
Na szczęście mamy w czym wybierać. Możemy zdecydować się na klasykę gatunku, czyli drzwi z charakterystycznym okienkiem. Niemniej jednak najpierw zapoznajmy się z szerokim wyborem asortymentowym, cenowym i pod względem designu oraz zastosowanych materiałów.

Stylowe, standardowe, z przeszkleniami

drzwi z przeszkleniem

Przeszklone drzwi „doświetlają” łazienkę

W łazience można zamontować drzwi z różną powierzchnią przeszkleń. Tak naprawdę ograniczenie stanowią jedynie wymogi związane z prywatnością w łazience. Najbardziej „zasłaniają” oczywiście drzwi z pełnym skrzydłem, które nadają pomieszczeniom nieco ciężkości, ale na pewno są praktyczne. Dużym powodzeniem cieszą się drzwi z przeszkleniami, przy czym mówimy tu oczywiście o szybach, które nie są całkowicie przejrzyste i ukryją przed domownikami to, co trzeba. Prywatność oraz intymność mogą zapewnić nawet drzwi całkowicie szklane, wykonane z surowca o niskiej albo zerowej przejrzystości. Trzeba przyznać, że takie szklane drzwi to element niezwykle efektowny, wręcz dekoracyjny. Jednocześnie mają funkcję czysto praktyczną, doświetlają naszą łazienkę.

szare dzrwi łazienkowe

Porządne, trwałe i stylowe drzwi łazienkowe

Zgodnie z normą i przepisami
Styl stylem, ale porządek musi być, a właściwie musi być zgodnie z przepisami. Warto mieć na uwadze, że wejście (i wyjście) musi spełniać określone normy z uwagi na bezpieczeństwo. Wymagania dotyczą m.in. wymiarów drzwi, które powinny mieć co najmniej 80cmx200cm. Pamiętajmy także, że bezpieczne i ergonomiczne drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Niezbędnym elementem drzwi, szklanych, standardowych, designerskich itd., jest otwór wentylacyjny. Może mieć formę kratki wentylacyjnej, tulei albo podcięcia nad podłogą. Jeśli chodzi o jakość drzwi łazienkowych na pewno istotną kwestią są zastosowane materiały. Jakby nie patrzeć jest to część wyposażenia łazienki, pomieszczenia o podwyższonej wilgotności. Dlatego zwracamy uwagę np. na okleinę drzwi – tak aby nie rozwarstwiała się pod wpływem wilgoci i wody.
Reasumując, wybór drzwi powinna poprzedzić swoista analiza uwzględniająca zarówno wystrój, aranżację, jak i zapewnienie poczucia prywatności w tak wyjątkowej przestrzeni, jaką jest łazienka.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *