Obmurówka wanny

W wielu polskich łazienkach, mimo rosnącej popularności kabin prysznicowych, wciąż królują wanny w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Odpowiednio zabudowana wanna doskonale komponuje się z pozostałymi elementami łazienki jak również nadaje jej wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Możliwości do zabudowy wanny mamy bardzo wiele: gotowe panele dostępne niemal w każdym sklepie budowlanym bądź salonie łazienkowym, tzw. „obmurówki”, płyty kartonowo-gipsowe, płyty pleksi, osłony z odpornego na wilgoć drewna czy też nośniki polistyrenowe.
Przygotowanie do obmurówki wanny
Obmurówka wanny o tradycyjnym prostokątnym kształcie

Obmurówka wanny o tradycyjnym prostokątnym kształcie

Zamurowanie wanny i wyłożenie tak przygotowanej konstrukcji płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami jest najczęściej stosowanym sposobem zabudowy, wymagającym jednak odpowiednich umiejętności, precyzji, cierpliwości, a przede wszystkim czasu.
Obmurówkę można zastosować do każdego rodzaju wanny, przy czym należy pamiętać, że obudowa wanny asymetrycznej lub półokrągłej oznacza znacznie większy nakład pracy, stąd też taki rodzaj zabudowy najlepiej sprawdza się przy tradycyjnych wannach prostokątnych.
Przed zabudową wanny należy zaopatrzyć się w bloczki z betonu komórkowego lub silikatu o grubości 5 cm lub 11 cm, które są łatwe i proste w obróbce, a przy tym wytrzymałe i posłużą nam z pewnością przez długie lata. Bloczki łączymy przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej dostępnej w każdym sklepie budowlanym bądź standardowej zaprawy murarskiej.
Przebieg prac przy wannie
Wannę należy ustawić w odpowiednim, zaplanowanym przez nas miejscu, podłączyć ją do instalacji wodno-kanalizacyjnej, a następnie wypoziomować. Kiedy wanna jest już gotowa, rozpoczynamy jej obudowę łącząc bloczki z betonu komórkowego lub silikatu odpowiednim, wybranym przez nas materiałem.
Obmurówka o nietypowym kształcie

Obmurówka wanny o nietypowym kształcie

Dodatkowo wanna na nie może opierać się na obmurówce, dlatego między wanną a bloczkami należy pozostawić około 1 cm wolnej przestrzeni, którą po zakończeniu obudowy wypełniamy specjalnym silikonem sanitarnym. Pamiętajmy również by pozostawić tzw. otwory rewizyjne, które pozwolą nam dostać się do instalacji wodno-kanalizacyjnej w przypadku niespodziewanej awarii.

Obudowę należy zabezpieczyć przed wilgocią przy użyciu zaprawy gruntującej lub płynnej folii. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych czynności związanych z obmurówką, powierzchnię konstrukcji uzupełniamy wybranym przez nas materiałem dekoracyjnym.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *