Maty i dywaniki – estetyka i bezpieczeństwo w łazience

Szczegóły, dodatki tylko pozornie mają niewielkie znaczenie w procesie aranżowania i wyposażania wnętrz, w tym również łazienek. Wiemy nie od dziś, że nadają im charakter, dopasowują je do reszty domu czy mieszkania, a niektóre są również funkcjonalne i bardzo praktyczne. Doskonałym przykładem mogą być dywaniki i maty łazienkowe, o których nie należy zapominać kompletując wyposażenie tego pomieszczenia.

Najbardziej oczywistym argumentem za układaniem łazienkowych dywaników czy mat jest oczywiście komfort termiczny. Podłogi łazienkowe ze względów praktycznych na ogół wyłożone są płytkami, które nie należą do ciepłych powierzchni. A zatem wyjście z kąpieli wprost na kafelki nie będzie przyjemnością. Nie sposób również pominąć dekoracyjnych aspektów…

zielone dywaniki
Dekoracyjne i praktyczne

Dywaniki do łazienki
Na pierwszy rzut oka widzimy, że dywaniki łazienkowe są dekoracyjne, mają bogatą kolorystykę i dostępne są w różnych kształtach oraz rozmiarach. Klasykiem są prostokąty, ale możemy również kupić dywaniki kwadratowe, owalne czy nawet asymetryczne. Zróżnicowane są również ich faktury oraz zastosowane materiały, najczęściej produkowane są z bawełny, polipropylenu, akrylu lub poliestru. mogą mieć krótkie lub długie włosie, są różnej grubości. Możemy kupić także gotowy komplet, w którym poza standardowym dywanikiem pod wannę czy umywalkę, jest mniejszy – dopasowany kształtem do muszli WC.

dywanik
Ciepły dywanik przed wanną

Maty łazienkowe
Maty mają z reguły podobne kształty, czyli standardem jest prostokąt, ale ich zastosowanie to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w łazience – są antypoślizgowe. Najczęściej umieszcza się je w wannie albo w brodziku, choć mogą również zastępować miękkie dywaniki przed wanną albo przed kabiną. Tak naprawdę takie maty powinny znaleźć się w każdej łazience, a już na pewno wtedy, jeśli korzystają z niej dzieci albo osoby starsze. Wybierając maty do brodzika warto wybrać takie, które pod spodem mają specjalne przyssawki, zapobiega to przesuwaniu się maty podczas kąpieli. Maty łazienkowe w przeciwieństwie do dywanika nie będą puchate i mięciutkie – produkuje się je z PVC albo gumy syntetycznej, aby były wodoodporne. A zatem jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczną kąpiel i ciepło pod stopami po wyjściu z wanny czy kabiny, warto kupić i jeden i drugi produkt.

mata
Mata antypoślizgowa

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.