Mały metraż, duże wyzwanie

Mówi się, że mała łazienka to wielkie wyzwanie – zaaranżowanie funkcjonalnej, praktycznej łazienki w niewielkim pomieszczeniu wymaga wyjątkowej kombinacji kreatywności i dyscypliny. Warto jeszcze dodać, że urządzenie małej łazienki to standard dla wielu osób. W większości mieszkań jest to zdecydowanie najmniejsze pomieszczenie.

Na pewno dziś jest to zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Zarówno ze względu na bardzo różnorodną i bogatą ofertę wyposażenia, sprzętów oraz mebli, jak i dostępność praktycznych porad i wskazówek na ten temat. A zatem warto poznać kilka trików, rozwiązań, które sprawią, że np. typowa dla bloków łazienka zyska na przestronności.

Jasne kolory i duże płytki

Jasne kolory i duże płytki

Niech stanie się jasność, czyli odpowiednie oświetlenie w małej łazience
Aby mała łazienka zyskała optycznie większą przestrzeń należy ją dobrze oświetlić, najkorzystniej – jasnym, halogenowym światłem. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilka reflektorów punktowych, niż jedno górne źródło światła. Warto przy okazji zaprojektować oświetlenie tak, aby jak najefektywniej oświetlić strefę umywalkową i lustro.

Bez ograniczeń, czyli ściany i podłogi w małej łazience
Przede wszystkim zwracany uwagę na dobór kolorów. Zdecydowanie stawiamy na jasne barwy, ale raczej chłodne szarości, błękit, czystą biel czy pastelowe odcienie. Nie bez powodu mówi się, że czarny wyszczupla, a przecież małej łazience nie chcemy odejmować ani centymetra. Istotne znaczenie ma także rozmiar płytek. Wbrew pozorom mamy tu następującą zależność – małe wnętrze i duże płytki. Zapewne większość pań doskonale wie, że układając poziomo prostokątne płytki poszerzymy naszą łazienkę, natomiast pionowy układ zadziała jak pionowe pasy w przypadku ubrań – „wydłuży” pomieszczenie, sprawi, że będzie wydawało się wyższe. Warto również zastosować takie rozwiązania, które stwarzają wrażenie większej przestrzeni podłogi. Oczywiście mowa o podwieszanym wyposażeniu łazienkowym. Wolna podłoga to optycznie większy metraż.

Błysk w łazience

jasne kolory

W blasku łazienki

Aby dodać łazience metrażu należy jej dodać blasku. Na przykład poprzez zastosowanie płytek z połyskiem, szklanej kabiny czy błyszczących, lakierowanych mebli. Takie powierzchnie odbijają światło, co optycznie dodaje łazience metrów. Lustro, a najlepiej dwa – naprzeciwko siebie, również zapewnią wrażenie dużo większego pomieszczenia.

A co z wyposażeniem…?
Pisaliśmy już, że kabina powinna być oszklona. Po pierwsze jest kolejnym błyszczącym elementem, po drugie nie podzieli dodatkowo i tak małej powierzchni. Warto także zastosować kabinę bez brodzika, ponieważ doskonale wkomponuje się w tę niewielką przestrzeń. Jeśli chodzi o ceramikę i inne elementy wyposażenia powinny oczywiście mieć gabaryty dostosowane do metrażu. Pamiętajmy jednak, aby nie przeładować wnętrza. W miarę możliwości należy dobrać ceramikę, sprzęty o jak największych, odpowiednich do metrażu rozmiarach.

Zdjęcia: kolo.com.pl

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *