Łazienka osoby niepełnosprawnej – kabina prysznicowa

Wśród wielu kryteriów jakie powinna spełniać łazienka, jest również bezpieczeństwo. Dotyczy to wielu aspektów, od instalacji elektrycznej i wentylacji, po antypoślizgowe maty czy płytki. Szczególnego znaczenia nabiera bezpieczeństwo, kiedy aranżuje się i urządza łazienkę, z której korzysta osoba niepełnosprawna.

Praktyczna kabina prysznicowa

Praktyczna kabina prysznicowa

Kabina czy wanna
Jednym z najistotniejszych elementów w łazience jest oczywiście miejsce kąpieli. W przypadku pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej należy dobrze zastanowić się nad wyborem pomiędzy montażem kabiny prysznicowej a wanną. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby można było zainstalować obydwa rozwiązania. Na ogół jednak stajemy przed wyborem, głównie ze względu na ograniczenia metrażowe. Jeśli wskazania medyczne (np. konieczność kąpieli leczniczych, hydromasaży) nie wskazują wyraźnie na wannę, na pewno bardziej praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Poza wygodą, jest to na pewno rozwiązanie, które zapewnia większą niezależność oraz samodzielność.

Bezpieczna kabina prysznicowa
Projekt i montaż kabiny prysznicowej dla osoby niepełnosprawnej wymaga zastosowania pewnych, bardzo ważnych zasad. Po pierwsze taka kabina nie może mieć progu, który utrudniałby wejście albo podjechanie wózkiem. Wymiary brodzika to minimum 100×100, a jego powierzchnia powinna mieć spadek ok. 2% w kierunku kratki ściekowej (najlepiej w narożu brodzika). Należy również pamiętać, że powierzchnia brodzika musi być antypoślizgowa. Jeśli samodzielnie wykonujemy miejsce kąpieli, należy wyłożyć je specjalnymi, antypoślizgowymi płytami albo zastosować maty antypoślizgowe. Można również kupić gotowy, płytki brodzik o ryflowanej powierzchni. Pamiętajmy o tym, aby również posadzka wokół kabiny była antypoślizgowa.

Kabina dla osoby niepełnosprawnej

Kabina dla osoby niepełnosprawnej

Wygodna i praktyczna kabina
Bardzo istotnym elementem miejsca kąpieli osoby niepełnosprawnej jest siedzisko – specjalne krzesełko. Jest ono niezbędne jeśli osoba, która korzysta z łazienki ma problemy ze staniem. Takie krzesełko, składane albo stałe, powinno znajdować się na wysokości 50cm od posadzki i 45 cm od ściany bocznej. Można zamontować siedzisko na poziomie wózka, na którym porusza się osoba niepełnosprawna. Siedzisko może być ażurowe albo pełne (pełne zaleca się dla osób na wózkach inwalidzkich). Oczywiście niezbędnym elementem są również poręcze, które ułatwiają siadanie oraz wstawanie. Zamiast standardowych drzwi czy ścianek kabinę zamykają specjalne, rozsuwane osłony albo zasłona prysznicowa.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *