Łazienka na poddaszu

Poddasze to wnętrze dość trudne do zaaranżowania, najczęściej przeznaczamy je na sypialnię. Niemniej jednak urządzenie łazienki w takim pomieszczeniu to nie jakaś rzadkość, nie jest też niemożliwe. Choć na pewno wymaga dobrego przygotowania – od projektu po wykończenie i wyposażenie.

projekt

Podstawą jest dobry projekt

Zaczynamy od dobrego projektu
Największym wyzwaniem na poddaszu jest oczywiście wysokość pomieszczenia oraz charakterystyczne skosy. Aranżując łazienkę trzeba szczególnie starannie wybrać projekt, ponieważ większość elementów wykończenia i wyposażenia ustawiamy praktycznie na stałe, bez możliwości korekty, przesuwania jeśli zabraknie centymetrów czy przestrzeni na wygodną kąpiel. Dlatego kluczowe znaczenia ma oczywiście projekt, który należy ocenić, wybrać na podstawie dokładnej analizy. I nie wystarczy tu dobrze wykonany i zaprezentowany rzut poddasza. Niezbędne będą również odpowiednie przekroje. Tylko wówczas możemy zaplanować gdzie w łazience stanie wanna albo kabina, jak zamontować ściankę instalacyjną i czy na poddaszu zmieści się pralka.

Wanna na poddaszu

wanna

Niewielka przestrzeń spokojnie zmieści wannę

Jeśli zdecydujemy się na wannę koniecznie trzeba wziąć pod uwagę pewne wymagania pod kątem parametrów. A zatem wanna ma około 50 cm wysokości montowana bez nóżek, na obudowie albo nóżkach zyskuje dodatkowych 10 -15 cm. Komfortowa wanna z hydromasażem ma 60-67 cm. Siedząc w wannie sięgamy mniej więcej do poziomu max. 110 cm. Taka musi być więc minimalna odległość do sufitu nad wanną. Szczególnie dbamy o komfortową przestrzeń nad krawędzią wanny, w miejscu, w którym wchodzimy do niej i wychodzimy z kąpieli. Należy również zwrócić uwagę czy projekt przewiduje przestrzeń przed wanną – ok. 70×100 cm. W tym miejscu potrzebujemy również ok 220 cm do sufitu, aby stanąć obok wanny i np. wytrzeć włosy ręcznikiem.

A co z prysznicem?
Tu z kolei potrzebujemy więcej przestrzeni w górę. Najniższe kabiny to min. 80x80cm, ale zaleca się raczej nieco większe modele – 90x90cm. Również wychodząc z kabiny będziemy potrzebować odpowiednią powierzchnię – ok. 90x100cm i 210 cm wysokości pomieszczenia.

na poddaszu

Małe, funkcjonalne poddasze

…i z umywalką
W łazience niezbędna jest także umywalka, która powinna znaleźć się min. 85 cm nad podłogą (górna krawędź), ale zaleca się raczej wyższe konstrukcje. Aby zamontować praktyczne lustro nad umywalką, konieczna będzie ściana wysokości co najmniej 190 cm.

Ścianka instalacyjna i pralka
Aby oddzielić sedes i bidet stosuje się ściankę instalacyjną. Należy wówczas uwzględnić, że sedes czy bidet mają około 80 cm, a wraz ze stelażem – ok 1,30 m i taka powinna być wysokość ścianki. Natomiast sufit musi być w odległości co najmniej 2 metrów od podłogi. Z kolei miejsce na pralkę nie wymaga dużej wysokości od podłogi do sufitu. W miejscu, z którego umieszczamy pranie w bębnie i obsługujemy urządzenie, wymagana będzie odległość do sufitu na poziomie ok. 150 cm. Pamiętajmy jednak, że kiedy odchodzimy już od pralki sufit powinien być zacznie wyżej – min. 200 cm.

Jak widać w przypadku łazienki na poddaszu trzeba uwzględnić fakt, iż każde urządzenie ma swoje wymagania jeśli chodzi o przestrzeń wokół i w pionie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *