Jakie powinny być meble łazienkowe?

Łazienka to nie tylko dylemat – wanna czy kabina, dobór odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz płytek czy innych materiałów wykończeniowych. Nowoczesne wnętrze jest nie tylko użytkowe, ale również praktyczne, funkcjonalne i oczywiście odpowiednio zaaranżowane, stylowe, po prostu ładne. Dużą rolę odgrywają tu meble łazienkowe, które muszą spełniać pewne kryteria ze względu na specyfikę tego pomieszczenia.

Stylowa i praktyczna – nowoczesna łazienka

Łazienka jest z reguły pomieszczeniem niewielkim, a zatem meble muszą być ustawne, ergonomiczne, pojemne. Panująca tu wilgoć stawia przed nimi również określone wyzwania, jeśli chodzi o trwałość, wytrzymałość, odporność. Wzornictwo ma oczywiście również ogromne znaczenie – łazienka nie jest już wnętrzem tylko „do użytku”, stanowi część aranżacji domu czy mieszkania i dokładamy starań aby prezentowała się efektownie, interesująco, adekwatnie do wystroju innych pomieszczeń.

Łazienka – trudne warunki

Szczególne warunki panujące w łazience to przede wszystkim narażenie mebli na kontakt z wodą, wilgoć. Niekorzystne działanie wynika też z faktu, że najczęściej materiałem wykończeniowym są tu płytki o zimnej powierzchni sprzyjającej osiadaniu wilgoci. Meble łazienkowe są też narażone na działanie różnych środków chemicznych, detergentów.

łazienka
Meble w łazience – trudne warunki, wilgoć

Na co zwracamy uwagę wybierając meble do łazienki?

Jeśli chodzi o ich trwałość i eksploatację są to głównie następujące czynniki:

  • materiały – najczęściej stosuje się płyty wiórowe czy MDF w opcji odpornej na wilgoć, co osiąga się używając do produkcji wodoodpornych klejów oraz środków przeciw pleśniowych,
  • technologie wykończenia powierzchni – w procesie produkcji stosuje się wodoodporne lakiery na bazie żywic poliuretanowych lub poliestrowych, zabezpieczają meble przed wodą i wilgocią, zapewniają trwałość; warto wybrać np. meble z warstwą lakieru utwardzanego promieniami UV (twarde i odporne),
  • okucia – wysokiej jakości gwarantują bezawaryjne działanie drzwi czy szuflad, ciekawym rozwiązaniem są coraz częściej stosowane systemy cichego domykania soft-close w prowadnicach szuflad i zawiasach.
szuflady
liczą się zastosowane materiały, jakość wykończenia, okucia

Meble łazienkowe od strony praktycznej

Wiadomo, że meble do łazienki mają wyglądać ładnie, powinny być trwałe i odporne. Ze względu na dość ograniczony metraż istotna jest też ich ergonomia, pojemność i niewielkie rozmiary. Często stosowanym rozwiązaniem są wygodne i pakowne szuflady. Nie tylko zajmują mniej miejsca, ale także umożliwiają zaprowadzenie porządku, organizację i personalizację zawartości. Dobrym rozwiązaniem są pionowe meble typu cargo. Do wyboru mamy szafki wiszące, podwieszane, stojące na podłodze. Warto brać pod uwagę małe, ale praktyczne, kontenery czy stylowe komody o gabarytach przystosowanych do łazienkowego metrażu.

meble
Meble wiszące, szafki, szuflady – organizacja i ład w łazience

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.