Impregnacja kamienia naturalnego w łazience

Aktualne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych to m.in. surowe i ponadczasowe piękno kamienia naturalnego. Poza niekwestionowanymi atutami tego materiału, należy brać po uwagę także pewne wymagania. Jednym z nich jest odpowiednie zabezpieczenie, impregnacja.

Kamień naturalny  – odpowiednia impregnacja

Kamień to materiał naturalny, mimo to jest narażony na korozję biologiczną z uwagi na nasiąkliwość, szczególnie w przypadku odmian o strukturze porowatej, chropowatej. Dlatego bardzo istotne jest właściwe dopasowanie preparatów ochronnych, impregnujących. Najistotniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to:

  • miejsce zastosowania kamienia – na zewnątrz i w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka) na pewno należy  chronić go odpowiednim impregnatem,
  • rodzaj kamienia – te bardzo chłonne należy pokryć impregnatem, natomiast odmiany o niewielkiej wrażliwości na wilgoć nie muszą być dodatkowo zabezpieczane,
  • sposób wykończenia powierzchni kamienia – kamień chropowaty (np. łupany, płomieniowany, groszkowany) warto pokryć impregnatem, aby kurz i zanieczyszczenia do niego nie przylegały; z kolei bardzo gładki kamień zabezpiecza się nie tylko przed zabrudzeniem, ale również środkami antypoślizgowymi.
umywalka
Kamień naturalny w łazience narażony na działanie wilgoci i wody

Kamień naturalny nasiąkliwość i wpływ wilgoci

Mówi się „twardy jak kamień”, ale nawet ten materiał nie jest odporny na działanie wody. Warto tu zaznaczyć, że kamień naturalny może mieć różny poziom nasiąkliwości. Najbardziej chłonne (ok. 20%) są wapienie i piaskowce miękkie. Bardziej odporne na działanie wody są  niektóre marmury (5%), natomiast granity, bazalty, porfiry, gnejsy, kwarcyty charakteryzują się najniższym stopniem nasiąkliwości – ok. 1%.

Wbrew obiegowej opinii o twardości i odporności kamienia, wilgoć może wyrządzić mu spore szkody, zarówno pod względem wizualnym, estetycznym, jak i czysto użytkowym. Kamień chłonąc wilgoć będzie ulegał przebarwieniom, pojawią się na nim nieładne plamy. Co gorsza ten naturalny materiał będzie porastał szkodliwymi grzybami, pleśnią, a to stopniowo doprowadza do niszczenia powierzchni.

łazienka
Impregnat chroni przed wilgocią, zanieczyszczenia, może działać antypoślizgowo

Jak działają impregnaty do kamienia?

Najistotniejsze jest zastosowanie odpowiednich środków o działaniu hydrofobizującym, czyli ograniczającym wchłanianie wody i wilgoci poprzez wypełnianie porów w kamieniu. Impregnat może też tworzyć na powierzchni kamienia powłokę, która zapobiega osadzaniu się kurzu oraz innych zanieczyszczeń (zmniejsza przyczepność). Z kolei kamień o bardzo gładkiej, śliskiej powierzchni (szczególnie na posadzce) należy zabezpieczyć specjalnym preparatem o działaniu antypoślizgowym.

umywalka
Należy dobrać odpowiedni preparat do struktury powierzchni

Jak impregnować kamień naturalny?

Samodzielnie, w warunkach domowych, impregnat najczęściej nakłada się używając pędzla, wałka albo gąbki. Przy czym długość włosa albo runa zależy od rodzaju kamienia. W przypadku gładkich powierzchni zaleca się zastosowanie pędzla o krótkim włosiu albo zwykłej gąbki. Natomiast powierzchnie strukturyzowane impregnuje się pędzlem z dłuższym włosiem. Aby skutecznie zabezpieczyć kamień należy zastosować się do zaleceń producenta impregnatu w kwestii ilości warstw – może być to od 1 do 4 aplikacji (więcej przy strukturalnych powierzchniach). Pamiętajmy o tym, że każda warstwa powinna schnąć tak długo, jak zaleca producent.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.