Efektowne i trwałe drewno w łazience

Drewno jako materiał wykończeniowy we wnętrzach kojarzy nam się przede wszystkim z salonem, ewentualne ze stylową kuchnią. Tymczasem coraz chętniej sięgamy po efektowne gatunki drewna aranżując łazienkę. Okazuje się, że jest to materiał, który wygląda bardzo interesująco i świetnie sprawdza się również w tak wymagającym i trudnym wnętrzu, jak łazienka.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na blaty, podłogi czy okleiny ścienne z drewna, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat jego zastosowania właśnie w łazienkach. Należy bowiem zastosować określone gatunki drewna spełniające pewne kryteria, a także odpowiednio je układać, zabezpieczać, impregnować.

Efektowne drewno w łazience
Efektowne drewno w łazience

Jakie drewno do łazienki?
Jeśli chodzi o gatunek i właściwości drewna najlepiej sprawdzają się takie, które odznaczają się litą budową, ponieważ w wilgotnej łazience drewno warstwowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Istotny jest także tzw. skurcz drewna, czyli podatność na odkształcenia. W łazienkach zdecydowanie zaleca się wykorzystanie drewna o jak najmniejszym skurczu. Łazienkowe aranżacje należy układać z drewna stabilnego, twardego, szczególnie jeśli marzy nam się drewniana podłoga w tym pomieszczeniu.
A zatem po jakie gatunki drewna warto sięgać, aby uzyskać efektowną i trwałą aranżację? Stabilne, z niskim skurczem, takie są m.in. rodzimy dąb i modrzew. Dla amatorów bardziej egzotycznego wystroju doskonałym pomysłem na podłogi, blaty czy ściany w łazience będzie tek, merbau, iroko, padouk czy doussie. W łazienkach sprawdzi się także tzw. termodrewno, tj. materiał zabezpieczony poprzez działanie wilgoci, wysokiej temperatury i ciśnienia.

Montaż, impregnacja, zabezpieczanie

Dekoracyjne drewno na podłodze
Dekoracyjne drewno na podłodze

Bardzo duże znaczenie mają również zastosowane kleje oraz impregnaty. Układając drewnianą podłogę w łazience najlepiej sięgnąć po jednoskładnikowe poliuretanowe i polimerowe kleje. Jeśli w łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe wskazane jest użycie specjalnie przystosowanych do tego klejów (np. poliuretanowych i poliuretanowo-epoksydowych). Przy wyborze kleju do podłogi należy także potwierdzić, że może być wykorzystany przy konkretnym gatunku drewna. Bardzo istotnym etapem jest także przeciwwilgociowe zagruntowanie podkładu podłogowego.
Okładzina ścienna z drewna może składać się z dużych płyt, paneli drewnianych albo małych elementów łączonych na pióro-wpust. Panele drewniane albo mniejsze płyty fornirowane można mocować za pomocą kleju kontaktowego lub montażowego. Mniejsze elementy układamy stosując elastyczny klej. Zabezpieczenie przeciwwilgociowe ściany może stanowić folia w płynie.
Rodzime gatunki drewna impregnuje się środkiem przeciwwilgociowym, chroniącym przed grzybem, pleśnią i sinizną. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć drewno z każdej strony jeszcze przed montażem. Aby uzyskać efekt dekoracyjny można zastosować specjalne oleje, które nie tylko chronią przed wilgocią, ale także podkreślają naturalny urok drewna. Oleje mogą być neutralne, bez koloru albo barwione pigmentami.

 
Zdjęcia:kolo.com.pl, keramagdesign.de

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.