Duża łazienka, imponujący salon kąpielowy

Duża łazienka, salon kąpielowy… marzenie, które coraz częściej staje się osiągalne. Wiele osób decyduje się dziś na apartamenty, imponujące loftowe przestrzenie albo własny dom, w którym można taki salon zaprojektować od podstaw. Większy metraż to idealne warunki dla łazienki, która zdecydowanie wykracza poza swoje praktyczne funkcje, staje się miejscem relaksu, domowym spa, efektownym elementem kompleksowego wystroju.

Dobry projekt na dobry początek

Przyjęło się, że mała łazienka to duże wyzwanie przy aranżowaniu tak niewielkiego metrażu. Tymczasem duża przestrzeń też wymaga dobrego projektu. W przypadku domu czy nowego lub remontowanego mieszkania warto dokładnie zagospodarować przestrzeń już na początkowym etapie prac. Dzięki temu można dokonać praktycznego i funkcjonalnego podziału na poszczególne strefy w łazience, takie jak:

  • strefa toaletowa, czyli WC, bidet, umywalka
  • strefa kąpielowa – wanna prysznic
  • ewentualnie można wygospodarować też miejsce na pralnię (pralka, suszarka).

Warto zadbać o jak najprostszy układ, unikać zakamarków, trudno dostępnych miejsc, mając na uwadze specyfikę warunków panujących w łazience i utrzymanie jej w czystości.

salon
Dobrze zaprojektowany salon kąpielowy

Urządzenia sanitarne w salonie kąpielowym

Coraz większym powodzeniem cieszy się aranżacja domowego SPA, w którym centralnym elementem (dosłownie) może być efektowna wanna. Praktycznym rozwiązaniem jest też ustawienie ścianki, niekoniecznie pełnej wysokości, która oddziela umywalkę (lub umywalki, dla pary) od wanny i natrysku. Warto bowiem zaznaczyć, że w salonie kąpielowym jest miejsce zarówno na komfortową, relaksującą wannę, jak i nowoczesną kabinę prysznicową. W przypadku wanny stojącej na środku pokoju kąpielowego, niezbędna jest odpowiednio zaprojektowana instalacja wodno – kanalizacyjna – najlepiej poprowadzona pod podłogą.

wanna
Wanna w centrum uwagi

Oświetlenie dużej łazienki

Jest bardzo istotnym elementem zarówno od strony praktycznej, jak i wizualnej. W takim domowym SPA warto pokusić się o światło, które umożliwi relaks i wyciszenie, pamiętając jednocześnie o tym, że musi być tu również dość wyraziste, jasne światło ogólne. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja kilku obwodów, ściemniacza, a także efektownego oświetlenia LED z technologią RGB zapewniającą światło o szerokiej palecie kolorów. Sterowanie barwą światła to możliwość zastosowania tzw. chromoterapii, czyli terapii kolorami.

łazienka
Dodatki, dekoracje, klimatyczne oświetlenie

Niebanalne, stylowe duże łazienki

W salonie kąpielowym warto wykorzystać oryginalne pomysły, dekoracje, dodatki. Urządzamy przecież przestrzeń do relaksu, wypoczynku. Można zatem ustawić tu stylowe meble, wygodny fotel, a nawet szezlong. Przyda się mała biblioteczka, muzyka, żywe rośliny, a nawet stylowy biokominek. W naprawdę imponującym metrażu można nawet wygospodarować przestrzeń na saunę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.