Aranżacja łazienki – jak ukryć rury

Typowa łazienka, np. w blokach, charakteryzuje się głównie tym, że… jest mała. Zaaranżowanie takiej przestrzeni jest sporym wyzwaniem już na etapie „upychania” w niej niezbędnych elementów wyposażenia, a przecież chcemy, aby było również ładnie i stylowo. Jednym z estetycznych wyzwań w niewielkim pomieszczeniu jest ukrycie rur, które są nieodłączną i niechcianą ”dekoracją” każdej łazienki.

Liczy się dobry plan

Optymalnym rozwiązaniem jest uwzględnienie rur oraz ich zabudowania już w planach remontowych. Nie zawsze  jednak mamy do czynienia z przebudowa, generalnym remontem czy urządzaniem „od nowa”. Często bazujemy na pewnych rozwiązaniach, zastanym metrażu, rozstawieniu urządzeń sanitarnych oraz armatury. W takiej sytuacji możemy jedynie polubić rury, starać się je sprytnie zakamuflować albo… wyeksponować. Polubienie elementów instalacji bywa trudne, skupmy się zatem na ukrywaniu i eksponowaniu.

lazienka mał
Można ukryć rury w szafkach

Zamknij rury w szafce

To na pewno najprostsze rozwiązanie, szczególnie praktyczne w przypadku rur w narożnikach. Jeśli chcemy zabudować rury szafkami, które dodatkowo wykorzystamy na przechowywanie akcesoriów, detergentów itp. mogą one zająć więcej łazienkowej przestrzeni. Może być to również szafka tylko obudowująca rurę, wtedy oszczędzimy trochę niewielkiego metrażu.

Ukryte pod płytą…

…oczywiście karton-gips, taką, która sprawdzi się w trudnych łazienkowych warunkach. Ta metoda pozwoli na ukrycie większych fragmentów rur, np. takich, które biegną przez całą długość ściany albo przy suficie. W przypadku rur przy umywalce stosuje się specjalny stelaż. Płytę można następnie wykończyć płytkami ceramicznymi, pomalować albo pokryć tapetą. Pamiętamy oczywiście o pozostawieniu dostępu na wypadek awarii, np. poprzez zdejmowane, mocowane na magnesach, ekrany. Może być to również praktyczna półka na stelażu. Nisko biegnące rury można obudować na podstawie ze stelaża, który kończy się ok. 1 metra nad podłogą. W ten sposób ukrywamy rurę i zyskujemy dodatkową półeczkę, która zawsze przyda się w małej łazience.

łazienka cegła
Rury schowane i mamy praktyczną półkę

Rury dekoracyjne

Moda na wnętrza industrialne pozwala na eksponowanie elementów instalacyjnych. Oczywiście ich surowość musi być odpowiednio „podkręcona”. W przypadku rur dobrym pomysłem jest pomalowanie ich na kolor srebrny, imitujący chrom czy miedź. Jeśli wnętrze łazienki może być naprawdę awangardowe, warto sięgnąć po szerszą paletę barw i to różne – każda rura w innym kolorze. Pamiętamy o tym, aby malując rury omijać kolanka, a w grzejnikach zawory.

rury
Efektowne rury w industrialnym wnętrzu
Fot: thewowdecor.com

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.